ממתק לפרשת בהר

ב"ה
ממתק לשבת פרשת בהר תשע"ד

באחד מבתי הכנסת בברוקלין ישנם הרבה קבצנים שמסתובבים ומקבצים נדבות, לפני כמה שנים, אחד הקבצנים זכה בלוטו בסכום של קרוב למליון דולר, שאלו אותו מה תעשה עם הכסף? ענה הקבצן "אגיע לבית הכנסת ואתן לכל אחד מהקבצנים 1000 דולר" התפעלו השואלים מרוחב הלב שלו, אך הקבצן המשיך ואמר "אתן להם את הכסף בתנאי שהם מתחייבים לא לבוא לכאן יותר ולתת לי להיות היחיד כאן בבית כנסת זה…"
בפרשתינו אנחנו קוראים על המצווה לתמוך כלכלית באדם שקשה לו ולהלוות לו כסף "וכי ימוך אחיך ומטה ידו עמך והחזקת בו" אך התורה מזהירה אותנו בשום אופן לא לקחת ריבית "את כספך לא תתן לו בנשך"
באיסור רבית, התורה מלמדת אותנו את מושג ה'ערבות ההדדית' עם ישראל הוא לא אוסף של אנשים יחידים כמו העם הנורבגי והבלגי, אלא משפחה אחת ולכן חובה עלינו להיות קשובים לצרכים של אדם אחר ולסייע לו בהצלחה בחיים, אפשר לשים לב שהתורה חוזרת שוב ושוב באיסור רבית על מילת מפתח אחת: "אחיך" "וכי ימוך אחיך", "וחי אחיך עמך", "לא תשיך לאחיך" בני ישראל הם אחים זה לזה, וכשם שאדם לא יעלה בדעתו להלוות לאחיו ברבית כשהוא שרוי במצוקה, כך עליו לחוש כלפי כל יהודי.
תורת החסידות מעניקה כאן תוספת הסבר, כי כל בני ישראל הם השתלשלות מנשמת אדם הראשון וכמו גוף אחד, וכל אחד יש לו את תפקידו המיוחד על פני הגוף, אחד הוא ראש, שני הוא לב ושלישי הוא בחינת ידיים וכשם שאברי האדם שותפים למשימה אחת ומסייעים זה לזה כך זה גם בין יהודים שכולנו שותפים לאותה משימה ולכן ברור שכשחלק ממני נמצא במצוקה לא אנצל את מצוקתו כדי להרוויח עליו.
הרבי מליובאוויטש מעניק הסבר חדש ונפלא לאיסור רבית, שיש בו משמעות רחבה לכללות קיום התורה ומצוות בחיים בכלל. התורה אוסרת הלוואה בריבית כי הכסף עובד בשבילך, בלי שאתה צריך לעשות שום דבר ובלי שאתה אחראי למה שקורה עם הכסף, וטבע האדם
שכאשר הוא מרוויח בלי להתאמץ, הוא מעריך הרבה פחות, הוא לא מרגיש שייכות לכסף ולכן גם לא באמת אכפת לו מהכסף וזה יכול לגרום להשתמש בו בצורה לא נכונה ולפספס את תפקידו בעולם.

יהי רצון שבאמת נרגיש את הערבות ההדדית בין יהודי אחד לחברו ונסייע אחד לשני לעשות שימוש נכון במתנות שהקב"ה נתן לנו וכך נעשה מהעולם מקום יותר טוב שיהיה מוכן לגאולה השלימה בקרוב.

שבת שלום….

פורסם בקטגוריה ויקרא, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.
688

מה דעתך?

עוד בויקרא