השייטת השתלטה על משלוח טילים מאיראן לעזה, 1,500 ק"מ מחופי ישראל

פשיטה בלב ים: צה"ל השתלט על ספינת נשק מאיראןפשיטה בלב ים: צה"ל השתלט על ספינת נשק מאיראן

השייטת השתלטה על משלוח טילים מאיראן לעזה, 1,500 ק"מ מחופי ישראל

מדיני-ביטחוני |

עודכן 13:09 05/03/2014

הותר לפרסום: כוחות קומנדו ושייטת הצליחו ליירט משלוח עצום של טילי M302, בעלי טווח של 100-200 קילומטרים, שנועד להגיע לחמאס ולג'יהאד האסלאמי. יעלון: "איראן ממשיכה להונות את העולם". דובר צה"ל: "הטילים יכלו לסכן מיליונים מאזרחי ישראל"

כוחות של שייטת 13, הקומנדו הימי ושייטת הסטי"לים, חיל הים השתלטו לפנות בוקר (רביעי) על ספינה שעשתה את דרכה לעזה ועל סיפונה עשרות טילי M302 – כך הותר בשעה זו לפרסום. לישראל, לדברי צה"ל, יש הוכחות חותכות על כך שמדובר במשלוח איראני בגודל עצום, בתוך עשרות מכולות. "המשלוח היה עלול לסכן מיליונים מאזרחי ישראל", אמר דובר צה"ל, מוטי אלמוז, בתדרוך לתקשורת. "כשקיבלנו את ההוראה, פעלנו. אנחנו מתאמצים לקטוע את הקשר בין איראן לארגוני הטרור".

 

שידור חי בערוץ 10:

כנסו

במערכת הביטחון אומרים כי מקורם של הטילים בסוריה, אך מאחורי הפעולה עומד השלטון באיראן. המטען עשה את דרכו בשבועות האחרונים, מסוריה במטוסים לעבר איראן, מאיראן באונייה – כשהוא מוסווה כשקי מלט המיועדים לעיראק, משם לפורט סודן שבסודן, ואחר כך היה אמור לעשות את דרכו ביבשה לארגוני החמאס והג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה.

 

הספינה נעצרה לפני שעות אחדות בגבול אריתראה סודן, כ-1,500 ק"מ מגבול ישראל, עוד לפני הגעתה לסודן – לאחר שכוחות הקומנדו הימי השתלטו עליה בלא התנגדות. על סיפונה של הספינה, הנושאת את דגל פנמה, פעלו כ-17 אנשי צוות הנחקרים עתה, ועדיין לא ברור האם אלה ידעו אודות ייעודו האמיתי של המשלוח.

 

צה"ל השיג שליטה מלאה על האירוע, ובשעה זו עושה דרכה הספינה לנמל אילת, ועל פי ההערכות, תגיע לישראל במהלך שבת. על המבצע פיקדו הרמטכ"ל בני גנץ ומפקד חיל הים רם רוטברג שגם יצא עם הכוחות לשטח, בזמן שראש הממשלה מעודכן באופן שוטף על האירועים ממקום מושבו בלוס אנג'לס.

 

אחד מהטילים שנתפסו על ספינת ה-Klos C, היום

 אחד מהטילים שנתפסו על ספינת ה-Klos C, היום   צילום: דובר צה"ל

יעלון: "איראן הוכיחה שוב כי היא יצואנית הטרור הגדולה בעולם"

שר הביטחון, משה יעלון, הגיב לתפיסה: "אמצעי לחימה שנתפסו הם בעלי משמעות אסטרטגית, בהם רקטות לטווחים שונים, ומטרת הנשק היתה לפגוע באזרחי ישראל ולשבש את שגרת החיים במדינה. שוב התברר כי איראן ממשיכה להיות יצואנית הטרור הגדולה בעולם, שמטרתה לערער את היציבות במזרח התיכון תוך ניצול ציני של נתיבי הסחר הימיים והפרת הדין הבינלאומי. איראן מאמנת, מממנת ומחמשת ארגוני טרור באזור וברחבי העולם, וניסיונה הכושל להעביר את הנשק שהתגלה הבוקר על ידי לוחמי הקומנדו הימי הוא הוכחה נוספת לכך. המשטר האיראני ממשיך להונות את העולם ולהיות גורם הסיכון המוביל לשלומו, במקביל להצגת פנים מחייכות".

 

"הניסיון האיראני להעביר נשק לעזה מהווה הוכחה נוספת כי הרצועה היא ישות טרוריסטית בחסות איראנית", המשיך יעלון, שהביע את הערכתו בפני הרמטכ"ל, מפקד חיל הים, אגף המודיעין והמוסד, טייסי חיל האוויר והלוחמים עצמם. "ננקוט בכל האמצעים העומדים לרשותנו כדי להגן על ביטחונם של אזרחי ישראל", סיכם.

 

סרטון מספינת Klos C. צילום: דובר צה"ל

פורסם בקטגוריה מעניין ברשת, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.
671

מה דעתך?

עוד במעניין ברשת