ט באב לא רק צום

יום תשעה באב הוא היום העצוב ביותר בלוח השנה היהודי. ביום זה אנו מתאבלים על חורבן בית המקדש הראשון והשני ועל מאורעות טרגיים נוספים שאירעו ביום זה.

מנהגי האבלות מתחילים משקיעת החמה בערב תשעה באב, ונמשכים עד למוצאי תשעה באב.

אלו הם מנהגי האבלות:

· לא אוכלים או שותים. על חולים וכדומה להתייעץ עם רב כדי שיכריע כיצד עליהם לנהוג בעת הצום. גם מי שלא צם – בהוראת רב – צריך להימנע מאכילת מעדנים או אכילה מיותרת;

· לא נועלים נעלי עור, או נעליים המכילים חלקים מעור;

· יושבים על כסאות נמוכים עד לחצות היום;

· לא רוחצים במים – גם במים קרים. לנטילת ידיים נוטלים רק את קצות האצבעות (מותר לרחוץ במים איזור שהתלכלך);

· לא מושחים את העור בתחליבי גוף או שמנים כלשהם;

· לא מקיימים יחסי אישות ולא מבצעים פעולות העשויות להביא לאינטימיות;

· לא מברכים איש את רעהו לשלום וכן לא שולחים מתנות;

· לא לובשים בגדי חג;

· מחצות היום של ערב תשעה באב ועד למוצאי תשעה באב, לא לומדים תורה שכן נאמר עליה כי היא משמחת ו"משיבת נפש". עם זאת, מותר ואף רצוי ללמוד נושאים בתורה העוסקים בחורבן הבית ובמאורעות היום.

מה כן עושים בתשעה באב

לפני תחילת הצום אוכלים את ה"סעודה המפסקת". הסעודה כוללת ביצה ולחם טבול באפר.

צום תשעה באב מתחיל עם שקיעת החמה.

בליל תשעה באב מסירים בבית הכנסת את הפרוכת מארון הקודש, מכבים רבים מן האורות ולאחר תפילת ערבית אומרים את מגילת 'איכה' המתארת את זוועות החורבן. החזן מקריא את המגילה בקול כשהמתפללים מצטרפים אליו בקול שקט. לאחר-מכן קוראים כמה 'קינות', פיוטים שנכתבו לתשעה באב.

כאשר נוטלים ידיים בבוקר תשעה באב שופכים מים רק על קצות האצבעות, ובברכות השחר מדלגים על ברכת "שעשה לי כל צרכי". בתפילת שחרית לא מניחים תפילין או מתעטרים בטלית (עושים זאת בהמשך היום). לאחר קריאת התורה בבית הכנסת קוראים את הקינות, הפיוטים המבכים את המאורעות הטראגיים של חורבן המקדש וירושלים.

שעות אחר הצהריים של הצום מסמלים הקלה מסויימת במנהגי האבלות. אחר הצהריים מותר לשבת על כסאות רגילים וכן ניתן להתחיל בהכנות לארוחה שלאחר הצום.

בבית הכנסת משיבים את הפרוכת למקומה, ובתפילת המנחה מניחים תפילין ומתעטרים בטלית. לתפילת העמידה מוסיפים קטע מיוחד בשם 'נחם' הכולל בקשות לבנין המקדש מחדש.

במוצאי הצום יש ליטול ידיים אך ללא ברכה.

מכיוון שבית המקדש נשרף עד לשעות הצהריים של י' באב, נהוג להמשיך במנהגי האבלות (הימנעות מאכילת בשר, שתיית יין, רחצה ותספורת) עד לשעות הצהריים של י' באב. כאשר תשעה באב חל ביום חמישי, מותר להתרחץ ולהסתפר למחרת בבוקר לכבוד השבת.

* טיפים לצום קל

• מומלץ שהמאכלים שאנו אוכלים במהלך אותו היום לא יהיו מלוחים מדי, ולהימנע עד כמה שניתן מאבקות מרק ורטבים מוכנים, שהם בעלי נטייה למליחות יתר

• ביום הצום מהבוקר לחתוך קערה עם מלפפונים ולאכול במהלך היום. המלפפונים נותנים לגוף מים ומלחים שווה לנסות!

• הצטיידו במזונות שקל לילד לצרוך ללא עזרתכם, מזון שיפתה אותם לאכול ללא ויכוח, מזון שמוכר לו או בוודאות יהיה טעים לו. חטיפים הם פתרון מוצלח – הילד ישמח, ולכם יהיה השקט הדרוש.

• דאגו למשחק חדש או חומרי יצירה מספיקים על מנת להעסיק את הילדים במהלך הצום.

• ילדים הצמים לראשונה, יש להקפיד על שתייה מרובה לפני תחילת הצום. יש לשתות לפחות ליטר וחצי ולהפחית את שתיית המשקאות המכילים קפאין (קפה, קקאו, קולה, תה)

• שמרו על עצמכם במהלך הצום בכך שתשהו במקומות מוצלים וקרירים והמנעו ממאמץ יתר

• את שבירת הצום עדיף להתחיל בשתייה עם עוגה קלה (פחמימות), ולאחר כרבע שעה לאכול ארוחה קלה עם קינוח מתוק

• לאחר הצום חשוב לשתות הרבה מים ע"מ להחזיר את הנוזלים "שאבדו" במהלך הצום.

פורסם בקטגוריה ט באב, מעניין ברשת, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.
999

2 תגובות על ט באב לא רק צום

  1. מאת editor‏:

    שׁוּב פַּעַם אַחַת הָיוּ עוֹלִין לִירוּשָׁלַיִם, כֵּיוָן שֶׁהִגִּיעוּ לְהַר צוֹפִים, קָרְעוּ בִּגְדֵיהֶם. כֵּיוָן שֶׁהִגִּיעוּ לְהַר הַבַּיִת, רָאוּ שׁוּעָל שֶׁהָיָה יוֹצֵא מִבֵּית קָדְשֵׁי הַקֳּדָשִׁים. הִתְחִילוּ הֵם בּוֹכִים וְרַבִּי עֲקִיבָא מְשַׂחֵק, אָמְרוּ לוֹ,מִפְּנֵי מָה אַתָּה מְשַׂחֵק? אָמַר לָהֶם, מִפְּנֵי מָה אַתֶּם בּוֹכִים? אָמְרוּ לוֹ, מָקוֹם שֶׁכָּתוּב בּוֹ, (במדבר א) "וְהַזָּר הַקָּרֵב יוּמָת", עַכְשָׁיו נִתְקַיֵּם בּוֹ (איכה ה) "עַל הַר צִיּוֹן שֶׁשָּׁמֵם שׁוּעָלִים הִלְּכוּ בוֹ", וְלֹא נִבְכֶּה? אָמַר לָהֶם, לְכָךְ אֲנִי מְשַׂחֵק, דִּכְתִיב, (ישעיה ח) "וְאָעִידָה לִּי עֵדִים נֶאֱמָנִים, אֵת אוּרִיָּה הַכֹּהֵן, וְאֶת זְכַרְיָהוּ בֶּן יְבֶרֶכְיָהוּ", וְכִי מָה עִנְיָן אוּרִיָּה אֵצֶל זְכַרְיָה? וַהֲלֹא אוּרִיָּה בְּמִקְדָּשׁ רִאשׁוֹן, וּזְכַרְיָה בְּמִקְדָּשׁ שֵׁנִי? אֶלָּא – תָּלָה הַכָּתוּב נְבוּאָתוֹ שֶׁל זְכַרְיָה, בִּנְבוּאָתוֹ שֶׁל אוּרִיָּה. בְּאוּרִיָּה כְּתִיב, (מיכה ג) "לָכֵן בִּגְלַלְכֶם צִיּוֹן שָׂדֶה תֵחָרֵשׁ, וִירוּשָׁלַיִם עִיִּין תִּהְיֶה, וְהַר הַבַּיִת לְבָמוֹת יָעַר". בִּזְכַרְיָה כְּתִיב, (זכריה ח) "עֹד יֵשְׁבוּ זְקֵנִים וּזְקֵנוֹת בִּרְחֹבוֹת יְרוּשָׁלָיִם". עַד שֶׁלֹּא נִתְקַיְּמָה נְבוּאָתוֹ שֶׁל אוּרִיָה, הָיִיתִי מִתְיָירֵא שֶׁלֹּא תִּתְקַיֵים נְבוּאָתוֹ שֶׁל זְכַרְיָה, עַכְשָׁיו שֶׁנִּתְקַיְּמָה נְבוּאָתוֹ שֶׁל אוּרִיָּה, בְּיָדוּעַ שֶׁנְּבוּאָתוֹ שֶׁל זְכַרְיָה מִתְקַיֶּמֶת, וּבַלָּשׁוֹן הַזֶּה אָמְרוּ לוֹ, עֲקִיבָא נִחַמְתָּנוּ, עֲקִיבָא נִחַמְתָּנוּ" (מכות כד:)

  2. מאת מנחם‏:

    קינות ט' באב להורדה!: https://www.dropbox.com/s/bkvpxar0mifxmt6/Eicha.pdf

    יהי רצון שתזכה לבנות בית המקדש השלישי בבי"א.

מה דעתך?

עוד בט באב