מאות אלפי חרדים בעצרת המונית: לא להתגייס

מאות אלפי חרדים בעצרת המונית: לא להתגייס

כחצי מיליון חרדים השתתפו בעצרת ובתפילה המיוחדת נגד גזרת הגיוס שקראה לחרדים שלא להתגייס לצה"ל. 70 בני אדם נפצעו – בעיקר בשל הדוחק. חילוני נפגע מגז מדמיע. צמיגים הובערו. כביש 1 סגור לתנועה מלטרון

כתבי חדשות 2 | חדשות 2 | פורסם 02/03/14 14:10  | עודכן
חצי מיליון חרדים חרדים נאספו היום (א') בכניסה לירושלים למחאה המונית נגד הגיוס. המפגינים קראו פרקי תהילים, תקעו בשופרות, התפללו ויצאו בקריאה ברורה לכלל בחורי הישיבות: אל תתגייסו לצה"ל. בשל תנאי האובך הקשים והצפיפות, במהלך העצרת נפגעו 70 בני אדם. את העצרת העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המפגינים קראו במהלך העצרת: "שמע ישראל, השם מלך" – במה שסימל לדבריהם את הגעת מספר המשתתפים ל-60 ריבוא, 600 אלף בני אדם. למרות זאת במשטרה טוענים כי מספר המשתתפים הסתכם בכ-300 אלף.

השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' קרא למפגינים להכיר בחובת הגיוס. "הם צריכים לדעת שיש שיוויון בפני כולם וכל אחד צריך לשרת בצבא ולתרום תרומה לפיריון העבודה", אמר.

מהלך ההפגנה נרשם אירוע אלים, כשצעיר שהפגין בעד הגיוס ונגד מחאת החרדים הותקף בגז פלפל היישר לתוך עיניו. פרמדיקים של מד"א העניקו לו טיפול רפואי. במקביל, בכביש 9 הבעירו מפגינים צמיגים. "נשאתי שלט של גיוס לכולם", סיפר איתי, המפגין שנפגע מגז הפלפל. "הלכתי מהשוק עד לפינה ורציתי שעובר אורח יצלם אותי. אז קיבלתי גז מדמיע לעין".

איתי מחה על כך כי חובת השירות אינה מגיעה לכולם: "אני עשיתי שלוש שנים צבא במחסומים, המקום הכי קשה בצה"ל, זה היה הגיוני שאלך לצבא, זה בסיסי".

57 נפגעו בשל הצפיפות והאובך
57 נפגעו בשל הצפיפות והאובך
צילום׃  צילום דוברות מד"א

"המספרים מוכיחים את עצמת הכאב"

למרות השם לו זכתה העצרת – "הפגנת המיליון" – המספרים היו נמוכים יותר. "עצרת המיליון משמעותה עצרת שמתרחשת פעם במיליון, זה לא בא מתוך אם יש או אין מיליון", הסביר איציק ברנר, ממארגני העצרת.

ברנר הדגיש כי מאות האלפים שנאספו הם ביטוי לכאב שחשה החברה החרדית. "המספרים הגדולים מוכיחים בעד עצמם את עצמת הכאב", אמר במהלך המחאה. "הציבור החרדי התרוקן מבתיו ובתי המדרש כדי להביע את מה שמציק, שבמדינה יהודית הגענו לאן שהגענו".

קול שופרות ותהילים
קול שופרות ותהילים
צילום׃  אייל בן יעיש
מפגינים פונו לבתי החולים
מפגינים פונו לבתי החולים
צילום׃  דוברות מד"א

מארגני העצרת ייחדו לנשים שרצו לקחת חלק בהפגנה מתחם בו נאספו להביע את מחאתן. "אני עצמי נשאתי בנטל, הייתי בצבא בתקופה של שרון, בעלי היה קצין ביחידה מובחרת", סיפרה אחת המפגינות, ציונה. "אני ממשפחה שכולה, נהרג לי אח בצנחנים, אבל אמרנו: 'למה הקורבנות האלה? למה הולכים לצבא? אם זה עץ בלי שורשים למה צריך כזה עץ? עדיף לי שורשים שהיו 2,000 שנה בלי עץ".

מירי שניאורסון החליטה לקחת חלק בעצרת, למרות שבנה התגייס לנח"ל החרדי. "אני לא באה לחולל מהומות", הסבירה. "אני באה מאהבה של כל האחים והאחיות החרדים שמרגישים מצוקה וכאב ושלוחצים אותם".

לדבריה, המשפחה לא מאושרת מהחלטת הבן להתגייס, אך מכבדת אותה. "כשבני הודיע לי שהוא מתגייס לנח"ל החרדי זו לא הייתה שמחה גדולה, אבל כיבדנו אותו ותמכנו בו", אמרה. "כשהוא בא להודיע על זה שהוא מתגייס אמרנו שיש מי שישמור עליו ושזו מסגרת חרדית. אני גאה ואוהבת אותו. הוא עושה שם עבודה נהדרת".

השכונות החרדיות התרוקנו
השכונות החרדיות התרוקנו
צילום׃  יוסי זילברמן חדשות 2
הפגנת החרדים בירושלים
"מביעים את הכאב"
צילום׃  יונתן סינדל, פלאש 90

על רקע המחאה ההמונית, שוחח אחר הצהריים הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, עם חיילי גדוד בנח"ל החרדי. "אני לא רוצה להתייחס לפוליטיקה, אני גאה בכם", אמר גנץ לחיילים.

כביש 1 נסגר לתנועה

במהלך העצרת בירושלים ובשעות שאחריה הייתה הבירה סגורה ומסוגרת. סמוך לשעה 13:30 נסגרו הצירים המובילים למקום העצרת בכניסה לעיר, ושוטרי תנועה כיוונו את הנהגים לדרכים חלופיות.

כביש 1 נסגר לכניסת כלי רכב פרטיים ממחלף בן שמן מהשעה 14:00. הוא נפתח לקראת השעה 19:00. במקביל, נחסמו לתנועה שורה ארוכה של רחובות בעיר. התחבורה הציבורית בבירה הופסקה מ-14:00 והרכבת הקלה הושבתה כבר ב-13:00.

רשימת חסימות הכבישים המלאה

"עץ בלי שורשים"
"עץ בלי שורשים"
צילום׃  שי גל, חדשות 2
הקריאה: לא להתגייס
הקריאה: לא להתגייס
צילום׃  יוסי זילברמן חדשות 2

רכבת ישראל הפעילה החל מהשעה 12:53 שירות מתוגבר לתחנות הרכבת בירושלים – מלחה וגן החיות התנכ"י. רכבות יצאו לכיוון ירושלים בכל שעה, במקום בכל שעתיים. מירושלים יצאה רכבת בכל שעה החל מ-17:00 ועד ל-21:25. לכל הרכבות נוספו קרונות כדי לפצות על המחסור בשירות אוטובוסים.

התחנה המרכזית בירושלים לא תפעל עד השעה 20:00 בערב. לא יפעל שירות בין עירוני, פרט לקווי האוטובוס לתל אביב. קווי האוטובוס לתל אביב יפעלו בין תחנת עתירות מדע בהר החוצבים לתל אביב דרך כביש 443. קווים 200, 277, 422 יגיעו עד לתחנה שברחוב שפע חיים.

בהכנת הכתבה השתתפו: משה נוסבאום, סיון רהב-מאיר, עפר חדד, עמית סגל, דפנה ליאל ועוז רוזנברג

מאקו
ערוץ 2

פורסם בקטגוריה מעניין ברשת, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.
783

מה דעתך?

עוד במעניין ברשת