ממתק לחג סוכות

ב"ה
ממתק לחג הסוכות תשע"ה

זעקה אדירה נשמעה מכיוון אחת הסוויטות במלון יוקרתי בעיר בשעה 2 לפנות בוקר, אנשי הביטחון שפרצו אל הסוויטה ראו אדם ששוכב מעולף, האיש לא הסכים לגלות מה בדיוק קרה והובא בפני שופט, לא נותרה לו ברירה והוא החל לספר "אדוני השופט, לפני כשבוע עברתי ליד דוכן הלוטו וראיתי שבעוד שבועיים תיערך הגרלה על 10 מליון דולר, רציתי לקנות כרטיס אבל החלטתי שלא אנהג בפזיזות, אשב לתכנן מה לעשות עם כזה סכום גדול ורק אז אחליט אם זה באמת מתאים לי, לקחתי חדר במלון שאוכל לשבת ברוגע והתחלתי לחשב.
***
ישבתי במשך כמה ימים וחישבתי מה אעשה כדי להכפיל ולשלש את הכסף, עלו לי כל מיני רעיונות אבל כולם נפסלו מסיבות כאלו ואחרות, עד לאותו לילה שבו הייתי בעיצומם של החישובים ועלה לי הרעיון הכי טוב, אקנה קרקעות אבנה בתים ואשכיר דירות, בחישובים הכפלתי את הכסף פי שלוש בתוך כמה שנים, אבל אז חשבתי על כך שאשכיר למישהו בית והוא ירצה לתלות תמונה של הסבא האהוב שלו, הוא ייקח מסמר ויעשה חור בקיר, כשחשבתי על זה נפלתי והתעלפתי,
***
השופט שומע את הסיפור הארוך, מסתכל על הבנאדם ואומר לו תגיד אתה נורמלי אתה באמת רוצה שנאמין לך שמחשבה על מסמר קטן בקיר גרמה לך להתעלף? האיש פונה לשופט ואומר "אדוני השופט, אם כבר הייתי קונה כרטיס ללוטו, זוכה בסכום, קונה את הקרקעות, בונה את הבתים ומשכיר את הדירות ומישהו תקע מסמר בקיר לא הייתה שום בעיה, העניין הוא שכרגע כל זה בראש שלי וכשתוקעים לך מסמר בראש זה כואב מאוד…
***
הציווי לשמוח בחג הסוכות מופיע בתורה שלוש פעמים, לעומת זאת בחג הפסח בכלל לא כתוב שמחה ובחג השבועות כתוב רק פעם אחת, למה בסוכות השמחה גדולה יותר משאר החגים?
***
לחגים יש גם שמות חקלאיים, חג הפסח נקרא גם "חג האביב" בתקופה זו התבואה רק מתחילה לצמוח ועדיין לא יודעים איך היא תצמח לכן עדיין מוקדם לשמוח,
חג השבועות נקרא גם "חג הקציר" כאשר קוצרים את התבואה ורואים שהיה יבול טוב זה משמח אבל השמחה עדיין לא שלימה כי עדיין לא הכנסנו את התבואה לביתנו, לכן כתוב רק פעם אחת לשמוח. בחג הסוכות הנקרא גם "חג האסיף" בו אוספים את התבואה הביתה אנחנו כבר יודעים שהגיעה לנו הרבה תבואה וכבר יכולים לשבת בבית וליהנות ממנה זה הזמן לשמוח ולכן אומרת לנו התורה 3 פעמים לשמוח.
***
גם עם ישראל עבר את אותו תהליך כמו התבואה, בחג הפסח רק התחלנו את צמיחתנו הקב"ה השקיע בנו והוציא אותנו ממצריים אבל עדיין אי אפשר לדעת האם ההשקעה הזו תתן פירות טובים. בחג השבועות קיבלנו על עצמינו לקיים את המצוות זה כבר משמח אבל זה עדיין לא הגיע למעשה בפועל ולכן השמחה עדיין לא שלימה. חג הסוכות מסמל את קיום המצוות במעשה, כאשר מקיימים בפועל זה הזמן לשמוח באמת.
***
גם לכל אחד מאתנו יש בחייו את שלושת השלבים האלו, האמונה הפנימית הקיימת אצל כל אחד מאתנו מסמלת את הפסח שלנו היא אמנם היסוד לקיום אבל עדיין אי אפשר לדעת אם יצמח ממנה משהו בפועל, ההחלטות הטובות שלנו הם חג השבועות שבו עדיין לא עשינו בפועל אבל כבר רואים את הכיוון ולכן אפשר להתחיל לשמוח, השמחה המושלמת היא דווקא כאשר אנחנו מקיימים את הדברים בפועל ממש.
***
יהי רצון שנזכה לממש את כל ההחלטות הטובות שעשינו ונזכור שלפעמים אנחנו בונים בנינים גדולים בתיאוריה אבל כל זמן שהדברים נמצאים רק בראש שלנו גם מסמר אחד קטן יכול להפיל הכול, עלינו להשתדל לקיים את הדברים במעשה בפועל וזה ייתן לנו את השמחה השלימה.
חג שמח לכולם

פורסם בקטגוריה הרצאות מענינות, מעניין ברשת, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.
1,112

מה דעתך?

עוד בהרצאות מענינות