ממתק לפרשת עקב

ב״ה

ממתק לשבת פרשת עקב תשע״ד
***
השבוע באחד השיעורים דיברתי על הנסים והנפלאות שזכינו לראות בשבועות האחרונים ועל כך שאנחנו צריכים להודות לה׳ על כל הנסים,
עצרה אותי אחת המשתתפות ושאלה ״איך אתה מצליח לראות רק את הטוב הרי נהרגו לנו חיילים והיינו במתח עם כל האזעקות והריצות למרחב מוגן וכו׳?״
***
עניתי לה, ברור שעברנו ימים לא קלים ומכות לא פשוטות וכמובן כולנו מתפללים שזה יסתיים במהרה בצורה הטובה ביותר, אבל אנחנו לא מבינים את דרכי ה׳ והבחירה שיש לנו היא לנסות לראות את הטוב ולדעת להגיד תודה על כך וככל שנסתכל על המציאות בצורה חיובית יותר נזכה שאכן יהיה לנו טוב יותר בגלוי.
***
בפרשת השבוע אנחנו קוראים את הפסוק ״ואכלת ושבעת וברכת״ הציווי לברך ולהודות על האוכל שאכלנו, כשמדובר על אדם אני מבין שמחובתי להגיד תודה ולהכיר טובה על מה שעשה למעני אבל למה הקב״ה צריך את ברכתי, האם זה עושה לו טוב? האם בזכות הברכה שלי יוכל לתת לי יותר? על השאלה הזו עונים הפסוקים הבאים בהמשך הפרשה ״השמר לך פן תשכח את השם אלוקיך… פן תאכל ושבעת ובתים טובים תבנה וישבת ורם לבבך ושכחת ואמרת בלבבך כוחי ועוצם ידי עשו לי את החייל הזה…״
***
בטבעו של אדם, כשטוב לו והוא מצליח הוא מייחס זאת לעצמו וכשרע לו הוא נזכר באלוקים, התורה מלמדת אותנו שהחשיבות של ההודייה לה׳ היא בעיקר בשבילנו, שנלמד לראות את כל הטוב שהוא נותן לנו וכדי שנזכור מי הוא זה שנותן לנו את האוכל שיש לנו ואת החיים הטובים שלנו.
***
ברכת המזון ושאר הברכות שאנחנו מברכים על כל מאכל מטרתם היא לפקוח את עינינו ולתת לנו תזכורת שוב ושוב מי הוא זה שנתן לנו את כל השפע ושלא נשכח שאת כל זה הוא נותן לנו על מנת שיהיה לנו כוח ואפשרויות לעשות את העולם הזה מקום יותר טוב.
***
ככל שנעריך יותר ונבין את המטרה, נודה לה׳ על העבר ונתפלל על העתיד, נזכה לקבל עוד ועוד שפע של גשמיות ונעשה ממנו הרבה רוחניות.

שבת שלום

פורסם בקטגוריה דברים, מעניין ברשת, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.
811

מה דעתך?

עוד בדברים