ממתק לשבת חול המועד פסח

ב"ה

ממתק לשבת חול המועד פסח תשע"ד

מועדים לשמחה,

פעם, בסיום ליל הסדר דיברו החסידים של ר' צבי אלימלך מדינוב על הזכות שנפלה בחלקם להשתתף בסדר הכי מיוחד בעולם על שולחנו של הרבי, שמע אותם הרבי ואמר להם, 'מדוע אתם חושבים שה'סדר' שלי היה כל כך טוב? מה אתם מבינים בסדרים? דעו לכם שהשנה, הסדר הכי טוב, הסדר שממש פתח שערי שמיים היה זה של מויש'לה-שואב-מים. חכו עד מחר ותבינו'.

למחרת, ביקש ר' צבי אלימלך שיביאו לו את מויש'לה-שואב-מים. מגיע מויש'לה ועומד לפני הרבי, מבויש כולו.

שואל אותו הרבי: 'תגיד לי, מויש'לה, איך היה הסדר שלך?' מויש'לה הסמיק, כיסה פניו בידיו מרוב בושה, ואמר: 'רבי, אני נשבע לכם שלעולם לא יקרה לי עוד מה שקרה לי אתמול בערב. אמר לו הרבי: 'מויש'לה, אתה לא מבין. אתה חושב שהייתי קורא לך כדי לבייש אותך ברבים, חלילה? להפך, קראתי לך מפני שהסדר שלך היה כל כך מיוחד. דע לך שקיבלו אותו בשמיים בשמחה גדולה. בבקשה, ספר לנו מה היה'.

מויש'לה היה המום. הוא עדיין היה מלא בושה, אבל לא יכול היה לסרב לרבי.

וכך סיפר: אתם יודעים את האמת: עם כל הקשיים והצרות שיש לי בחיים הדבר היחיד שנותן לי קצת שמחה הוא לשתות לשכרה. אבל הלא בפסח אין לי 'משקה' שאין בו חשש חמץ. ובזמן האחרון נפלו עלי כל כך הרבה צרות שהחלטתי שבלילה שלפני פסח אשתה כמה שאני יכול. קיוויתי שכך אוכל להחזיק מעמד כל ימי הפסח. אני מתבייש לספר לכם, אבל ממש שתיתי כל הלילה. רק בתשע בבוקר הפסקתי. הייתי כל כך שיכור ששכבתי כל היום, ולא יכולתי לזוז.

הגיע ליל הסדר, ומלכה'לה אשתי נכנסת ואומרת לי: 'מויש'לה! הלילה, כל אבא עורך לילדים שלו ליל הסדר, והילדים שלך בוכים: 'למה אבא לא עורך לנו סדר?'

תאמינו לי, בלב שלי בכיתי. אבל ממש לא יכולתי לזוז.

אמרתי לאשתי: 'מלכה'לה, בבקשה, תגידי לילדים שאני מוכרח לישון עוד כמה דקות'.

וכל כמה דקות היא נכנסת ואומרת לי: 'מויש'לה, הילדים בוכים'.

אבל לא הצלחתי לקום.

בסוף היא נכנסה ואמרה: 'מויש'לה, 'כבר עוד מעט בוקר'.

רבי, אתם לא יכולים לתאר לכם כמה הייתי שבור. אמרתי לאשתי: 'מלכה'לה, תביאי את הילדים לכאן מיד!'

הילדים נכנסו וכך אמרתי להם: 'ילדי היקרים, אני נשבע לכם שלא אשתה עוד. אם השתייה הביאה אותי לכך שלא ערכתי לכם סדר בלילה הקדוש הזה, אני לא רוצה לשתות עוד לעולם. סילחו לי, ילדים מתוקים.

אבל עכשיו אני ממש רוצה לספר לכם מהי המשמעות של ליל הסדר. תשמעו, ילדים: הקב"ה ברא את העולם בששה ימים ואחר כך נולדו אברהם יצחק ויעקב, והילדים שלהם נמכרו לעבדים במצרים במשך מאתיים ועשר שנים. הם בכו ובכו. החיים שלהם היו מלאי צער וכאב. הם פנו לאלוקי אבותיהם, והתפללו אליו בכל לבם. והוא שמע לתפילתם. ובלילה המיוחד הזה הוא גאל אותם ממצרים.

ילדים! אני רוצה שתשבעו לי שאף פעם לא תשכחו שיש א-לוה אחד. תשבעו לי שתמיד תתפללו אליו, ותאמינו שהוא שומע תפילותיכם'.

סיים מויש'לה ואמר: 'זה כל מה שאמרתי להם, רבי. אחר כך שוב נרדמתי'.

התחיל ר' צבי אלימלך לבכות ואמר לחסידיו 'השמעתם פעם אבא יהודי מספר בצורה כזו לילדיו שיש לנו אבא גדול בשמיים? דעו לכם, הסדר של מויש'לה עשה רעש גדול למעלה, ואור של חסד ורחמים האיר על ישראל'.

השם של חג הפסח מבטא את ייחודו של החג, פסח זה מלשון דילוג על שם שהקב"ה דילג עם בתי ישראל והצילם,
דילוג מסמל מעבר פתאומי ומהיר ממצב אחד למשנהו, יש הליכה שהיא הדרגתית צעד אחרי צעד, יש ריצה שהיא התקדמות מהירה אבל עדיין מדורגת ויש דילוג וקפיצה שבה עוברים ממצב אחד למצב שונה בבת אחת.
זו בעצם העבודה של חג הפסח, ביום יום אנחנו תמיד בשאיפה להתקדם אבל ההתקדמות היא צעד אחר צעד לפעמים בהליכה ולפעמים בריצה אבל חג הפסח נותן לנו את הכוחות הנדרשים ל'יציאת מצרים' האישית שלנו, לעשות קפיצה ולהתגבר גם על אותם קשיים שתמיד אין לנו את הכוחות להתגבר עליהם.
יהי רצון שבזכות הקפיצה של כל אחד מאיתנו וההתגברות על הקשיים שלנו בעבודת ה' נזכה לקפיצה הגדולה שהקב"ה יעשה לנו בבת אחד מגלות לגאולה תיכף ומיד ממש.

פורסם בקטגוריה מעניין ברשת, פסח, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.
819

מה דעתך?

עוד במעניין ברשת