אריאל שרון הובא למנוחות; הבן גלעד: "אבא אהוב, חזרת הביתה"

אריאל שרון הובא למנוחות; הבן גלעד: "אבא אהוב, חזרת הביתה"

בארץ |

עודכן 15:23 13/01/2014

מאות מוזמנים ואזרחים הגיעו לגבעת הכלניות כדי להיפרד מראש הממשלה ה-11 של ישראל. בניו עמרי וגלעד אמרו עליו קדיש. "ראה כיצד העם מודה לך שהגנת עליו. היית ראוי לאותה האהבה", ספד עמרי. הרמטכ"ל גנץ: "הצבא ימשיך להתקיים בצלמך ובדמותך". שיירת הכבוד הגיעה לחווה אחרי טקס אשכבה ממלכתי וטקס הצדעה בלטרון, שם לחם ונפצע שרון במלחמת העצמאות

ראש הממשלה ה-11 של מדינת ישראל, אריאל שרון, חזר היום (שני) הביתה לחוות שקמים. אזרחים רבים הצטרפו למאות המוזמנים בגבעות שמסביב לגבעת הכלניות כדי ללוות את שרון בדרכו האחרונה. בטקס קצר שהתקיים לפני שראש הממשלה לשעבר נטמן לצד רעייתו לילי, נשאו דברים ואמרו קדיש בניו, גלעד ועמרי. גם הרמטכ"ל, בני גנץ, ספד לשרון.

בנו גלעד התייחס בדבריו לבחירתו של אביו להיקבר בגבעת הכלניות הסמוכה לחוות שקמים. "הנוף יפה עד כאב. במשך שנים סיירנו יחד בשדות האלה. אתה יושב על ספסל העץ ומביט חליפות בנוף ובקבר של אימא. אינך באמת חי במקום אם אינך קובר בו את מתיך", אמר.

בדבריו הוא התייחס גם לרגעים האחרונים לצד מיטתו של אביו בית החולים תל השומר ביום שבת האחרון. "בשבת היינו לידך אם הנכדים וזו ממש הייתה סצנה מחדר האורחים במשק ורק גיבור המחזה שוכב ללא רקע. אני מחזיק את ידך ומלטף את פניך, פני אבי הגווע. אבא אהוב, חזרת הביתה", סיכם גלעד.

גם בנו הבכור של שרון, עמרי, ספד לאביו ואמר כי הייתה לו הזכות לעבוד עמו בצורה קרובה בחייו הבוגרים. "הבט סביב וראה את העם הנאסף, כיצד הם מודים לך שהגנת עליהם, איך הם מוקירים אותך, איך הם אוהבים אותך ומרכינים ראש. היית ראוי לעמך, אבא", הוא אמר.

הרמטכ"ל בני גנץ אמר כי התואר שהלם את שרון יותר מכל היה מפקד. "רבים היו התארים שליוו אותך לאורך השנים וזה התואר שהלם אותך יותר מכולם. גם על הגבעה הזו שבה יפרחו כלניות ראשונות נזכור את המפקד שהיית. גם שנים רבות מהיום שפשטת את מדיך. היום כשאתה בא בפעם האחרונה לבית אותו אהבת עלו טורים של לוחמים להצדיע לך כמו היתה ידך 'אחריי' ממשיכה ומהדהדת באוזניי. באתי להצדיע היום כראש המטה הכללי כלוחם כמפקד בצנחנים ובצה"ל שהלך אחריך בתחנות שונות בדרך גם כשהדרגות כבר לא עיטרו את כתפיך", ספד גנץ.

"הצבא המגן של העם שהיה יקר לך כל כך ימשיך להתקיים בצלמך ובדמותך, עוד שנים רבות. באתי לספר לך כיצד ימשיכו ויעוצבו מפקדי צהל לאור התכונות שניכרו בך כמפקד. מבט מפוכח וקר רוח, חשיבה שתוצאתה יוזמה, ונחישות המעשה המלווה את כל אלה – אלה הם שלושת הפנים הנחוצים לכל מפקד ומנהיג. יכולות אלה נבעו ממך באופן טבעי וברור לפקודיך, ממנו ראוי ללמוד בכל בית ספר לפיקוד", הוסיף הרמטכ"ל.

 

"על הקרבות עטורי המורשת שעליהם פיקדת נכתב רבות כל כך אך יש צמד מלים שייטיבו לתאר את הרוח שהותרת – רוח הלחימה. רוח שגרמה לכל אדם שפגש בך לרצות ולשרת תחת פיקודך. רוח שפעמה בכל לוחם שצעד בצעדיך, שזכה לשמוע את קולך במכשיר הקשר כשהכל נראה אבוד. את האיך המפקד יכול להכתיב רק כשהוא קדימה בשטח מתרשם מן המתרחש", הוא אמר.

 

בכך יגיע לסופו מסע הלוויה שהחל הבוקר ברחבת הכנסת. בטקס ספדו לשרון נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן ונציגי משפחת שרון. במשפחתו של שרון החליטו כי בין הנואמים יהיה גם זאב חבר (זמביש), מי שהיה חברו של שרון עד לקרע על רקע תוכנית ההתנתקות, ולוחם יחידת 101 שהקים שרון, שמעון כהנר (קצ'ה).

 

"אריק, חבר, מנהיג ומצביא. אנו נפרדים ממך היום, אריק, היית כתף שעליה נשען בטחונו של עמנו. תולדות חייך שזורים בתולדות המדינה. וחייך הקדשת לחיה. טביעות אצבעותיך ניכרות בכל מצב מדיני ובכל מוצב צבאי, קיבלת וביצעת החלטות נוראות  הוד. ישראל אהבה אותו והוא אהב את בניה ורגביה", אמר הנשיא פרס.

 

שמעון פרס מספיד בטקס האשכבה של אריאל שרון ז"ל

 שמעון פרס מספיד בטקס האשכבה של אריאל שרון ז"ל   צילום: חדשות 10

ראש הממשלה נתניהו העדיף לשאת נאום מדיני ואמר כי אריאל שרון היה מגדולי המצביאים שקמו לעם ישראל ולצה"ל. "אריק שייך לדור המייסדים, דור הקוממיות, וקוממיות ישראל בא לידי ביטוי בהעמדת דור לוחמים יהודים שיחדשו את מורשת הגבורה היהודית בארץ ישראל, שנראה היה שעברה מהעולם בשנות הגלות. לשרון היה תפקיד מרכזי בבניית מורשת זו", אמר נתניהו.

 

"לא תמיד הסכמנו אבל עבדנו יחד למען בטחון ישראל וכלכלתה. הוא היה אדם מעשי ופרגמטי והפרגמטיות שלו היתה נטועה ברגש עמוק למדינה ולעם היהודי. הוא הבין היטב את מהות האנטישמיות ואת הצורך של היהודים להיות אדונים לגורלם במדינתם. הוא החשיב מאוד את הקשר שלנו עם בעלת בריתנו הגדולה ארצות הברית ולצד זה ידע לעמוד בתקיפות על האינטרסים החיוניים שלנו ברגעי מבחן", הוא הוסיף.

 

שמעון פרס ובנימין נתניהו עם משפחת שרון בטקס האשכבה של אריאל שרון ז"ל

 שמעון פרס ובנימין נתניהו עם משפחת שרון בטקס האשכבה של אריאל שרון ז"ל   צילום: רויטרס

סגן נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, ספד לשרון כשאמר כי כשישראל מאבדת מנהיג כמו שרון, זה מרגיש כמו אובדן במשפחה. "רבים מעמיתיי האמריקנים שנמצאים כאן מרגישים את אותה תחושת אובדן. אני אומר לבניו האהובים של שרון עמרי וגלעד, ולמשפחה כולה, בעיקר לבנים שבילו כל כך הרבה זמן בטיפול באביהם, תודה שהזמנתם אותי בשם עמי וארצי להביע את תנחומיי אליכם".

 

"לכל אורך הדרך, בין אם הסכמנו או לא, ארצות הברית תמיד הייתה מחויבת לישראל. מעולם לא ברחנו. לא הפסקנו לתמוך ולא הפסקנו לייצג את ישראל מסביב לעולם או ללחום עבור הלגיטימיות שלה. לאף אחד בעולם אין ספק באשר למקום שבו ארצות הברית עומדת כשזה נוגע לביטחון ישראל העצמאית, כמקלט ליהודים בכל אשר הם בעולם. זה לעולם לא ישתנה", הוא הבטיח.

 

ג'ו ביידן מספיד בטקס האשכבה של אריאל שרון ז"ל

 ג'ו ביידן מספיד בטקס האשכבה של אריאל שרון ז"ל   צילום: רויטרס

בתום הטקס שנערך ברחבת הכנסת יצא ארונו של שרון לעבר אתר ההנצחה בלטרון. אלופי צה"ל קיבלו את פני הארון ליד קיר ההנצחה לזכר הנופלים בקרב שבו לחם ואף נפצע ב-1948 לא הרחק משם, כחייל בחטיבת אלכנסדרוני במלחמת העצמאות.

 

עמרי וגלעד שרון עם ארון הקבורה של אביהם בלטרון

 עמרי וגלעד שרון עם ארון הקבורה של אביהם בלטרון   צילום: רויטרס

"הקו בלטרון שבו נפצע קשה שרון, ובו נפלו חללי החטיבה, עיצב את דמותו של אריק כלוחם כמפקד ולימים כמצביא שהטביע חותם על צבא ההגנה לישראל. אנחנו מצדיעים ללוחם אמיץ, מפקד ומנהיג", ספד אל"מ זיני.

עוד כתבות במדור

 

עוד כתבות במדור אריאל שרון 1928-2014
רדו למטה ללינקים

פורסם בקטגוריה כל מיני, עם התגים , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.
1,063

מה דעתך?

עוד בכל מיני