גידי וייץ חושף טפח מהמידע החדש שהגיע בתיק הרב פינטו ועלול לזעזע את צמרת משטרת ישראל

גידי וייץ חושף טפח מהמידע החדש שהגיע בתיק הרב פינטו ועלול לזעזע את צמרת משטרת ישראל:


בחודש שעבר באו עו״ד אלי זהר ורועי בלכר לפגישה עם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. זהר ובלכר הם פרקליטיו של הרב יאשיהו פינטו, שנחשד כמי שניסה לשחד קצין בכיר באגף החקירות, תת ניצב אפרים ברכה. ערב הפגישה, עמד וינשטיין להודיע כי הוא מתכוון להגיש כתב אישום חמור נגד הרב הפופולארי בכפוף לשימוע. זהר ובלכר התיישבו מול וינשטיין, ואחרי כמה מלות נימוס, מסרו לו מידע שאת פרטיו לא ניתן למסור בעת הזו – מידע נפיץ לכאורה שרסיסים לא מדויקים ממנו זלגו החוצה בשבוע שעבר. לאחר הפגישה החליט וינשטיין לעכב בינתיים את ההודעה על הכוונה להאשים את פינטו, הודעה שצפויה לקבל תוקף פומבי רק בעוד מספר שבועות.

לפני כשנתיים ניהלה היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) חקירה בחשד למעילה בעמותה דתית בשם חזון ישעיה. בדיקת החשבונות של העמותה העלתה חשד כי כספיה זרמו, בין השאר, לחשבון בנק המזוהה עם פינטו. לראשונה בחייו, זומן הרב למתקני המשטרה כנחקר. עד אותו רגע, פגש פינטו קצינים בכירים במשטרה – כמו גם אילי הון, פוליטיקאים ועבריינים מפורסמים – במקום ובמעמד אחרים לגמרי: בישיבות שניהל במעוזיו באשדוד ובמנהטן.

ניצבים בדימוס – אריה עמית, אורי ברלב וחיים קליין – כמו גם קצינים בכירים בשירות פעיל, פקדו שוב ושוב את מוסדותיו של הרב הצעיר. חלקם נהגו כחסידיו. מה הם חיפשו שם? "הם לא באו לשם ממניעים דתיים בהכרח", משיב באירוניה דקה אדם שמכיר היטב את חצר הרב. "הם הבינו שזה מוקד כוח והם ראו את המפקדים שלהם באים לשם ורצו להתחבר לאותו מוקד. חלק חיפש קידום דרך המלצה של הרב או איזה חיבור עתידי לטייקון. אחרים נהנו מהתשורות שמקום עם השפעה לא מבוטלת יכול להרעיף עליך, והיו כאלה שבאו לחפש מידע מודיעיני. אם הם (קציני המשטרה, ג"ו) ביקשו עזרה בעבודה לבן משפחה, סיוע כספי – הרב שמח לעזור".
אחד הקצינים שפקדו את מוסדות הרב היה החוקר הוותיק, מגייס עדי המדינה, תת ניצב אפרים ברכה. טפח ממערכת היחסים בין פינטו וברכה נחשפה באחרונה במשפט השוחד נגד ראש העיר רמת גן לשעבר, צבי בר. על פי פרסום של רויטל חובל ב"הארץ", סייע פינטו לברכה לגייס עד תביעה משמעותי נגד בר. בין הרב לחוקר התפתחו יחסי קרבה שהובילו את פינטו לנסות להשיג את סיועו של ברכה בפרשת החשדות בעמותת חזון ישעיה. על פי החשד של המשטרה, כרך פינטו את בקשת הסיוע בהצעה להעביר לקצין ממון רב. על פי גרסת המשטרה, ברכה רץ לאחר הפגישה עם הרב למפקדיו שציידו אותו ואת אשתו במכשירי הקלטה, שתיעדו את ניסיון מתן השוחד לכאורה. פרשת פינטו התפוצצה אז בקול נפץ גדול.

בימים בהם עסקה המשטרה בחקירת הפרשה, הודיע המפכ"ל, רב ניצב יוחנן דנינו, על סבב מינויים באגף החקירות המנומנם של המשטרה – אגף שמאז שדנינו אוחז בהגה הפיקוד המשטרתי, לא ניהל ולו חקירה איכותית אחת נגד צמרת השלטון. לאחר שדנינו הודיע על המינויים החדשים, עבר מסר ליועץ וינשטיין: "תבדוק טוב, חלק מהמינויים האלה לא ראויים ועלולים להסתיים בפיאסקו". וינשטיין העביר מסר חוזר: "תעבירו חומר ואני אבדוק כל מינוי בקפידה".

אלא שבמקרה הזה, לא היה צריך להקים צח״מ וגם לא להתקין האזנות סתר כדי להבין ששיקול הדעת של המפכ"ל השתבש. מספיק היה לחפש בגוגל ולקרוא למשל על עלילותיו של מי שמונה לתפקיד הרגיש של ראש מחלקת החקירות במשטרה, תת ניצב אורי מכלוף. ב–2008 חשף העיתונאי אמיר זוהר ב"הארץ" את קשריו של אותו מכלוף עם אחד ממקורביו של שלום דומרני. כששימש בשנות ה–90 כמפקד תחנת אשקלון, לקח מכלוף את פקודיו לבילוי ערכי עם יצאניות במועדון טרופיקנה.

התחקיר של זוהר לא הסעיר את דנינו, כמו גם הסיפורים שנקשרו בשמו של מי שלוהק לתפקיד מפקד יחידת להב 433 ("ה-FBI הישראלי"), ניצב מנשה ארביב. ארביב כיהן עד מינויו בתפקיד הרגיש של נציג המשטרה בוושינגטון, מרחק שעת טיסה מניו יורק, שבלבה ההומה פועל רוב ימות השנה הרב פינטו. ערב מינויו למפקד להב, דיווחה הדס שטייף כי קצינים בכירים ובהם דנינו העידו בעבר על בעיית אמינות לכאורה של הניצב. כל שומרי הסף התעלמו מפיסות המידע האלו.

גם נגד מינויו של אפרים ברכה למפקד היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) היו השגות ותלונות. חלק מהן הגיעו מאנשי הרב פינטו שטענו כי בין ברכה לפינטו שררה מערכת יחסים עתיקה שבין רב לחסידו, שכללה תמיכה כספית מתמשכת מצדו של הרב. הטענות הללו נבדקו על ידי ראשי הפרקליטות ולטענתם לא נמצא בהם ממש. פרקליט המדינה, משה לדור והמשנה שלו, אלי אברבנל, היו מאלה שנתנו רוח גבית למינויו של ברכה, ותהיה בגדר פרס לעבריינים. אבל נראה שהם, כמו גם עמיתיהם, לא בדקו לעומק וכנדרש את שאר המינויים הרגישים של דנינו, כמו גם את ממדי התופעה שהציפה פרשת פינטו־ברכה: היחסים העמוקים מדי שהתפתחו בשנים האחרונות בין חצרות רבנים לקציני משטרה בכירים. דנינו עצמו סיפר פעם כי מי שהודיעה לו על מינויו לתפקיד המפכ"ל, חודשים לפני ההודעה הרשמית, היא הרבנית ברוריה זבולוני, בוררת בעולם התחתון שנחשבת כמי שיכולה להשיג את דומרני בחיוג אחד.

ביום שישי הודיע השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' בעיתוי אומלל כי החליט להאריך את כהונתו הלא מרשימה של דנינו בשנה נוספת. אם הפרשה המרעישה בימים אלה את המטה הארצי תתברר כנכונה, דנינו יהיה האדם האחרון שיוכל לאסוף את השברים. שיקול הדעת שלו יוכתם באופן סופי, והמשטרה, שתרבות השקר והטיוח הכו בשורשיה, תשווע לאדם עם כישורי מנהיגות ושרירי נפש מעט יותר חזקים משלו.

הכול יתברר במהרה, אולי כבר השבוע, כאשר בישראל ינחתו כמה דמויות שיוכלו לשפוך אור על מה שאולי תהפוך לאחת הפרשות המביכות שהיו כאן, פרשה שמפכ"ל רציני ושומרי סף ערניים ואפקטיביים היו יכולים למנוע.

פורסם בקטגוריה כל מיני, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.
931

מה דעתך?

עוד בכל מיני