ליד דמארי וביאליק: פה ייטמן אריק איינשטיין

ליד דמארי וביאליק: פה ייטמן אריק איינשטיין
בבית העלמין הקטן טרומפלדור במרכז ת"א לא קוברים כבר מ-1932, אבל לאיינשטיין נמצאה חלקת קבר סמוך למעבר לאזור החדש. לידו קבורים נחום גוטמן, אחד העם ומאיר דיזנגוף. ומי עוד נטמן בבית העלמין הוותיק?
איתי בלומנטל   פורסם:  27.11.13 , 14:11

שושנה דמארי, נחום גוטמן, אחד העם, חיים נחמן ביאליק – וגם אריק איינשטיין . לאמנים ואישי הציבור הקבורים בבית העלמין טרומפלדור שבתל אביב יצטרף היום גם גדול זמרי ישראל, שהלך אמש לעולמו בגיל 74. מסע הלוויה של אריק איינשטיין, שיחל היום (ד') בשעה 15:30 לאחר הנחת הארון בכיכר רבין, יסתיים בבית העלמין הקטן במרכז תל אביב, שהוקם לפני כמאה שנה

 

כל חלקות הקבר בבית העלמין הוותיק נרכשו לפני זמן רב, ובחברה קדישא הצליחו אך בקושי למצוא לו חלקה פנויה, סמוך למעבר לאזור החדש בבית הקברות.

מתכוננים ללוויה בבית הקברות טרומפלדור, היום (צילום:עידו ארז)

מתכוננים ללוויה בבית הקברות טרומפלדור, היום (צילום:עידו ארז)
קברו של שינקין בבית העלמין טרומפלדור ()

קברו של שינקין בבית העלמין טרומפלדור
קברו של חיים ארלוזורוב (צילום: זיו ריינשטיין)

קברו של חיים ארלוזורוב (צילום: זיו ריינשטיין)

50 מטר מערבית לאותה חלקה שבה ייטמן איינשטיין קבורים "מלכת הזמר העברי" שושנה דמארי, שנפטרה לפני שבע שנים, וכן נחום גוטמן, שהלך לעולמו ב-1980. כ-100 מטרים צפונה לחלקת הקבר של איינשטיין קבורים המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק, שנפטר ב-1934, ואחד העם, שנקבר ב-1927 באותו בית עלמין.

 

מעט יותר צפונה קבורים אמנים ואישי ציבור אחרים כראש הממשלה השני משה שרת, ראש העיר הראשון של תל אביב מאיר דיזנגוף ורעייתו צינה, המשורר שאול טשרניחובסקי, חיים ארלוזורוב שנרצח ב-1933, מקס נורדאו (שעצמותיו הועלו לארץ כשלוש שנים לאחר מותו ב-1923), מנחם שינקין, ישראל רוקח, אריה שנקר ואליהו גולומב.

 

בית העלמין טרומפלדור הוקם בעקבות מגיפת הכולרה שפרצה ביפו ב-1902. כדי לשמור על תנאי היגיינה נאותים, ציווה השלטון הטורקי על העדות השונות להרחיק את בתי הקברות מקרבת העיר. בית הקברות הלך והתמלא, עד שבשנת 1932, לאחר שהוקם בית הקברות "נחלת יצחק", הופסקה הקבורה בו. כיום שמורות חלקות קבר רק לראשי העיר של תל אביב ולכאלה שרכשו חלקות בסכומים הולכים וגדלים.

פורסם בקטגוריה כל מיני, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.
1,714

תגובה אחת על ליד דמארי וביאליק: פה ייטמן אריק איינשטיין

  1. מאת מוריה‏:

    הרב אורי זוהר בהלווית אריק איינשטיין: עקפת את כולנו, אתה נמצא בעולם האמת. ראיתי בעיתון הלך ענק, איזה ענק, איזה טעות, איזה בלוף. תראה איך עם ישראל בוכה עליך. היית אנוס גמור. חיית בעולם של טוב לא יכולת להבין את הרע. עשית טוב לכל עם ישראל כי אתה בנאדם, מתוך השירים ראו את הנשמה שלך.

    הרב אורי זוהר בהלוויה: תלמד זכות עלינו, על כולנו. אני נפרד ממך, אנחנו לא נעזוב אותך. זכות גדולה הולכת לפניך, כל הטוב שעשית. השם רצה אותך איתו.

מה דעתך?

עוד בכל מיני