עדכונים שוטפים ממשפט אולמרט

זקן ולופוליאנסקי הורשעו בקבלת שוחד, דנקנר הורשע בקבלת שוחד ובהלבנת הון ■ בעלי מתחם הולילנד והמתווך הורשעו במתן שוחד ■ מנהל מינהל מקרקעי ישראל ומנהלי חברת "הולילנד פארק" זוכו ■ הטיעונים לעונש יינתנו ב-28 באפריל ■ עדכונים שוטפים מבית המשפט
השופט דוד רוזן הרשיע הבוקר (שני) את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בקבלת שוחד בפרשת הולילנד. רוזן קבע שאולמרט שיקר לבית המשפט, הדגיש כי "גרסתו נדחתה על ידי מכל וכל" וכי "עד המדינה קנה את שירותיו של אולמרט, הוא לא התחבר בקשרי רעות אתו, זה היה קשר עסקי". רוזן הוסיף כי הוכח בבית המשפט שעד המדינה שמואל דכנר העביר כספים לכיסוי גירעונות של אולמרט והוא בתמורה פעל לקידום פרויקט הולילנד. רוזן הודיע כי הטיעונים לעונש יינתנו ב-28 באפריל.

רוזן זיכה את אולמרט מחמת הספק משני אישומי שוחד שיוחסו לו, על כך שביקש מדכנר לסייע כספית למהנדס העיר ירושלים אורי שטרית ובכך שזקן ביקשה מדכנר לממן סקר. "הוא לא קיבל טובות הנאה כלשהן, כל שעשה בתפקידיו הציבוריים אמר שעשה בלי מתת", כתב רוזן, "דנתי בקשרים בין עד המדינה לנאשם מספר 8 (אולמרט), בהתחלה הוא טען שהוא מאכער שראה במסדרונות אך התברר שהיחסים ביניהם היו הרבה יותר קרובים. אולמרט תיאר את דכנר כאדם לא צלול, תיאורים שאינם משקפים את המציאות. את תיאורו של אולמרט את עד המדינה כקמצן ניתן לראות כלעג. אולמרט אמר שקר בבית המשפט, ביקש להשחיר ולשקץ את עד המדינה".

רוזן הרשיע את שולה זקן, ראש לשכתו לשעבר של אולמרט בכל עבירות השוחד למעט אחת, ודחה את גרסתה שלפיה קיבלה מהעד דכנר מתנות ולא שוחד. "ניכר היה בבית המשפט כי היא מוכנה להקריב את עצמה", כתב השופט, והוסיף כי אולמרט היה מודע לנאמנות "חסרת הגבולות שלה". לדבריו, "זקן שתקה במשפט בירושלים ושילמה על כך מחיר". 

רוזן הדגיש כי עדותה של זקן היתה בעייתית ומסולפת. "זקן היתה כיבוש משני", הוסיף, "דכנר ביקש לקנות את פעולתה לטובתו. הוא נתן לה יחס חם והיא חיבבה אותו. תגובתה וראיות נוספות מאוששות את עדותו של דכנר, כי יצא מחדרו וסיפר לה שנתבקש להעביר את הכסף לאחיו של אולמרט. זקן פעלה למען האינטרסים של עד המדינה דכנר". עוד הוסיף רוזן כי אין סתירה בין חיבה לבין שוחד. "היא לא הורדמה, ובנפש חפצה נטלה טובות הנאה גם לעצמה", הדגיש, "לא מדובר באיזה פקידה זוטרה. היא גורם עצמאי. אני ארצה לדעת בדיוק למה אתם מבקשים מה שאתם מבקשים".

רוזן התייחס לעסקת הטיעון שנחתמה עם זקן ולעדותה החדשה, ואמר כי "אם מדובר בניקוי אורוות, אהיה פתוח וקשוב. אם מדובר בשיבוש מהלכים, אין פה מהלך גדול. אני מתאר לעצמי שידעתם למה היא העידה כפי שהעידה". 

רוזן התייחס לאחיו של ראש הממשלה לשעבר, יוסי אולמרט, והדגיש כי הוא אישר דברים עיקריים בעדותו של עד המדינה, ולפיהם "הכסף הועבר באמצעות שישה צ'קים". לדבריו, "עד המדינה לא הכיר את יוסי, יוסי לא הכיר את עד המדינה קודם. הקשר היחיד ביניהם הוא אדם יחיד והוא אולמרט. הכסף הועבר ליוסי לבקשת אהוד. העברת הכסף ליוסי אולמרט מדכנר הוכחה. עד המדינה לא יכול היה שלא לספר את זה לאולמרט".

הוא הוסיף כי "אין מחלוקת על כך שהכסף שניתן לו על ידי עד המדינה ניתן לו רק בשל אחיו. יוסי אולמרט היה מודע לחבריו שועי עולם של אחיו. הוא ידע שללא הכרת תודה ייסגר אוצר הפלא של אחיו. לא ייתכן שטלנסקי הזוי ויוסי אולמרט אוטיסט. לא יכול להיות שיוסי אולמרט לא סיפר לאחיו אהוד על כך שדכנר נתן לו כסף". 

אולמרט וזקן בבית המשפט, הבוקר
צילום: תומר אפלבאום
השופט רוזן הרשיע את דני דנקנר, יו"ר דירקטוריון תעשיות מלח, בשוחד ובהלבנת הון. הוא התייחס לתופעת המאכער והגדיר אותה "מושחתת ופסולה". לדבריו, המאכער הוא בבחינת מתווך לשוחד ולכן על המחוקק להתמודד עם התופעה באמצעות חוק. 

השופט הרשיע  את אביגדור קלנר, ממקימי חברת "הולילנד פארק", במתן שוחד וזיכה אותו מכמה עבירות מחמת הספק. הלל צ'רני, בעלי מתחם הולילנד, הורשע אף הוא במתן שוחד. מאיר רבין, ששימש יד ימינו של עד המדינה שמואל דכנר, הורשע במתן שוחד.

ראש העיר ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי הורשע בקבלת שוחד. "לופוליאנסקי פעל בניגוד לאמות המידה", כתב רוזן, "הוא היה מודע להעברת מאות אלפי שקלים ליד שרה שנזקקו לסיועו. הוא לא הבדיל בינו לבין יד שרה". מהנדס העיר ירושלים לשעבר אורי שטרית הורשע אף הוא בקבלת שוחד, בין היתר ביחס לטיפול בחוב שלו בבנק הפועלים. הפרקליטות ביקשה להוציא צו עיכוב יציאה מהארץ לכל המורשעים. 

השופט רוזן מתח ביקורת על עד המדינה שמואל דכנר, ואמר כי "מול עדות בעייתית רווית שקרים ניצבות עובדות. במהלך המשפט הובהר כי עיקרים הוכחו כדבעי". הוא הדגיש כי "עד המדינה תרם ללופוליאנסקי עשרות אלפי שקלים, העסיק את שטרית בסכומים גבוהים ונתן לשולה זקן סכומי כסף. הסתירות בעדויותיו הינן במידה רבה כורח המציאות". הוא הוסיף כי "לאורך כל עדותו ציין עד המדינה את מצבו הרפואי הרעוע. הוא לקח על עצמו מטלה. דבריו התקבלו בגיחוך". 

בפתח דבריו זיכה השופט מחמת הספק את יעקב אפרתי, מנהל מינהל מקרקעי ישראל לשעבר, את אמנון ספרן ואת שמעון גלאון, מנהלים בחברת "הולילנד פארק" .

עוד באותו נושא

ההחלטה המבלבלת בתיק הולילנד: השופט רוצה לשלוט בדרמה

פרשת הולילנד: כל הנאשמים, המעורבים, הקשרים והאישומים
משפט הולילנד התנהל במשך שנתיים, על פני 140 ישיבות ו-9,000 עמודי פרוטוקול, עשרות עדים ומאות מוצגים. בין האירועים הזכורים במשך שנתיים אלה – עד המדינה שמואל דכנר מת כמה שעות אחרי שעבר חקירה נגדית וצולבת על ידי סנגוריו של אולמרט. השני, כאשר אשת סודו ואמונו של אולמרט, שולה זקן, הציעה לפרקליטות לחצות את הקווים ולהפוך אף היא לעדת מדינה. הסכם כזה נחתם עמה בשבוע שעבר. היום אמורה להתקבל התשובה לשאלה כיצד השפיע מהלך זה של זקן על הכרעת הדין.
דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, הודיע היום (שני) שהמו"מ עם ישראל יימשך עד 29 באפריל – בתום תשעת החודשים שהוקדשו למגעים. הדובר לא התייחס לסוגיית הפעימה הרביעית של שחרור האסירים שהייתה אמורה לצאת לפועל שלשום.
ביהמ"ש: הטיעונים לעונש בתיק הולילנד בעוד 4 שבועות
שופט בית המשפט המחוזי בת"א, דוד רוזן, הודיע כי הטיעונים לעונש של הנאשמים שהורשעו ישמעו כבר בעוד 4 שבועות. נציין כי מדובר בפרק זמן לא ארוך לסנגוריהם של המורשעים לצורך הכנת הטיעונים.

פורסם בקטגוריה כל מיני, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.
657

מה דעתך?

עוד בכל מיני