חטיפת הקצין

ערוץ 10
קצין שנישא לפני חודש נחטף
אור הלר: כעת מתנהל נוהל חניבעל על אף חשש לפגיעה בחייו של החייל החטוף
החטוף נמצא בבית חולים שיפא ברצועה
כוחות רבים בדרך למקום כולל כוחות מלוטר שלדג ומטכל בסיוע של מסוקים ומטוסים.
הצבא נתן להנהגת החמאס אולטימטום של שעה להחזיר אותו או ששיפא וכל האזור יקרוס תחתם

הסמ"פ רדף אחרי החייל החטוף לתוך המנהרה

יום לאחר התקרית שבה נהרגו המ"פ והקשר שלו ונחטף סג"מ הדר גולדין, מתפזר מעט ערפל הקרב. מתחקיר עולה כי לחוליות האחרות לקח דקות להבין מה קרה – ואז החל המרדף בתוך המנהרה והחיפוש אחר פירי היציאה

יממה אחרי החטיפה, מתחילות להתבהר הנסיבות: לפי המידע שנמסר היום (שבת), הכוח מפלוגת הסיור (פלס"ר) של חטיבת גבעתי, בראשות מפקד הפלוגה בניה שראל, סרק מתחם בקרבת מסגד שבו לפי החשד הייתה מנהרת טרור חוצת גדר לישראל. הכוח הפלוגתי חולק לכמה חוליות קטנות בהתקדמות הרגלית אל היעד. החוליה של שראל מנתה אותו, את קשרו, סמל-ראשון ליאל גדעוני ז"ל, ואת סגן-משנה הדר גולדין – שנחטף. גולדין היה בימים האחרונים בין תפקידים וצוּות בינתיים לחפ"ק מפקד הסיירת.

יתר החוליות של הפלס"ר במרחב היו במרחק של כמה עשרות מטרים זו מזו בשטח שנושק משדה פתוח לשכונה בקרבת המסגד. לפי עדויות שהגיעו, בניה וליאל נורו למוות בראשם מטווח קרוב לאחר שספגו פגיעה מהדף המחבל המתאבד. הלוחם השלישי בכוח, הדר גולדין, הובל ככל הנראה לפיר סמוך שממנו הגיחו המחבלים.

בשלב הזה לקח ליתר הכוח מהפלס"ר, בהיעדר מפקד הפלוגה שנהרג באותו שלב, ככל הנראה לפחות שלוש דקות להבין את תוצאות התקרית, בשל ירי שנפתח במקביל מנקודות אחרות. מפקד בכיר בחטיבת גבעתי הורה לחוליה אחרת מהפלס"ר להיכנס תוך כדי אש לתוך הפיר, להטיל לתוכו רימוני רסס ולחתור למגע עם המחבלים בניסיון לאתר אותם עם החטוף.

סגן מפקד הפלוגה, סגנו של שראל, בעצמו רץ למבנה שממנו יצאה המנהרה ופתח במרדף לעומק רב בתוך המנהרה. בעודו בפנים, נותר הסמ"פ ללא יכולת ליצור קשר ועל הכוחות עברו דקות ארוכות של מתח. הפיר שאליו נכנסו הלוחמים היה קצר יחסית והסתיים במסגד הסמוך והריק – מבוי סתום. מחשש למלכוד המנהרה, הורו מפקדי החוליה שהוכנסה פנימה לחיילים לשוב בהקדם על עקבותיהם.

במקביל, נוהלו חילופי אש עם מחבלים במרחב המסגד, ובצבא החליטו להפציץ את המסגד, ואז להתחיל לסרוק בתוכו פירים נוספים. המסגד הופצץ, אך סריקות שנערכו לאחר מכן בין ההריסות לא העלו תוצאות שהובילו למיקום החטוף. בצה"ל חשדו כי פיר יציאה אחר נמצא בתוך מוצב של חמאס ושלחו לשם כוחות חי"ר וטנקים, אולם גם הם לא גילו דבר.

גורם צבאי אמר היום כי בצה"ל לא מתחקרים את האירוע באמצעות התקשורת, ומקיימים תחקירים ראשוניים ופנימיים ביחידות השונות. "התחקירים המקיפים והעמוקים יותר ייערכו רק בתום הלחימה", הוסיפו בצבא.

פורסם בקטגוריה מבצע צוק איתן, עם התגים , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.
1,942

3 תגובות על חטיפת הקצין

 1. מאת פרטים חסויים‏:

  שר הביטחון, ראש אכ"א ברביבאי והרבצ"ר פרץ נכנסו כעת לבית משפחת גולדין.
  (ראש אכא למי ששאל זה ראש אגף כח אדם)

  ערוץ 2 הודאה דרמטית בדקות הקרובות
  כנראה שנמצאה גופתו של הדר גולדין בין ההריסות

  איילה חסון:שר הביטחון הוא קרוב משפחה רחוק של הדר גולדין
  ולא דוד שלו כמו שהשמועה רצה..
  ערוץ 1

 2. מאת editor‏:

  קביעת מותו של קצין צה"ל סגן הדר גולדין

   

  דובר צה"ל מוסר כי אתמול בשעה 23:25 קבע הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף רפי פרץ, אשר עמד בראש בית דין מיוחד שהוקם לצורך זה, את מותו של קצין צה"ל, סגן הדר גולדין, לוחם ומפקד בחטיבת "גבעתי", שנפל בקרב ברצועת עזה ביום שישי, ה' באב תשע"ד, 1 באוגוסט 2014.

   

  ההחלטה התקבלה על פי ממצאים שהובאו משטח הלחימה ותוך התחשבות בשיקולים רפואיים, הלכתיים ושיקולים רלוונטיים אחרים.

   

  ההודעה נמסרה למשפחה לפני מספר דקות על-ידי ראש אגף כוח האדם, אלוף אורנה ברביבאי והרב הצבאי הראשי, תת-אלוף רפי פרץ.

   

  צה"ל ימשיך לשמור על קשר ישיר עם המשפחה ולתמוך בה ככל שיידרש.

 3. מאת פרטים חדשים‏:

  בתוך כך, התבררו פרטים חדשים על האירוע הקשה שלשום בבוקר. מתחקיר שנערך בנושא עולה כי מיד אחרי שהתברר כי כוח בפיקודו של רס"ן שראל נתקל בחוליית מחבלים, הסתער סגנו על המבנה שהיה במקום, תוך שהוא נתקל בדרך בחוליית מחבלים. לאחר שנכנס לתוך המבנה יחד עם לוחמים נוספים, גילה הסגן גופת מחבל ושני לוחמים מוטלים לצדו – רב-סרן בניה שראל וסמל-ראשון ליאל גדעוני. תוך זמן קצר הוא התעשת והבין כי סג"מ גולדין חסר.

  בשלב זה החליט סגן מפקד הסיירת לנקוט פעולה שייתכן כי יקבל עליה עיטור: יחד עם לוחמים נוספים, הוא חדר אל תוך מנהרה התקפית בעלת דפנות מבטון והחל במרדף אחר חוליית המחבלים השובים. זאת במשך דקות ארוכות ועם כלי נשק שלופים, תחת סכנה ברורה של היתקלות, ובעומק של יותר מ-20 מטר מתחת לפני האדמה. הקצין הצליח לאתר פריטים של גולדין המוגדרים בעלי ערך רב עבור הצבא.

  בתום דקות מורטות עצבים, וכשבכירי צה"ל ופיקוד הדרום מודעים לכך שמתנהל מצוד בתוך מנהרה, הבין הקצין כי החוליה הצליחה לחמוק ולצאת החוצה באמצעות ציר נוסף. הוא חזר אל נקודת המוצא ומאותו רגע התבצעה פעולה רחבת היקף שבמהלכה חלו פגיעות מהיבשה ומהאוויר במטרות נעות החשודות כחוליית השובים.

מה דעתך?

עוד במבצע צוק איתן