מי אתה מוחמד דף?

מי אתה מוחמד דף?

מוחמד דף אל מסרי בן ה-49, הידוע גם בכינויו אבו חאלד, נולד בחאן יונס
שבדרום רצועת עזה. לפחות שלוש פעמים ניסתה ישראל להתנקש בחייו ובשנת 2002
היה דף קרוב מאוד למותו: הוא שרד פציעה אנושה ולפי דברי מקורבי נותר
משותק חלקית, ומתקשה בדיבור ובהליכה. ההתנקשות הזו הייתה הפעם האחרונה
שבה נראה דף בפומבי, בחוגי התנועה שלו ובציבור בכלל. אותות חיים ממנו
הגיעו עם הזמן רק בהודעות שהקליט בלי לחשוף את פניו.
דף שייך לדור המייסדים של שיטת פיגועי ההתאבדות, שהפכו את חמאס מחוליות
של רובאים וסכינאים לאחד משני ארגוני הטרור הגדולים והרצחניים ביותר
בסביבתנו. דף היה כלוא בישראל לתקופה קצרה בסוף שנות ה-80 – תקופת
האינתיפאדה הראשונה.
באמצע שנות ה-90 התקדם בשורות הארגון ותכנן את חטיפתו של נחשון וקסמן ז"ל
ופיגועים נוספים זכורים. ב-1996 נכנס דף לנעליו של יחיא עיאש, המהנדס,
שעד אז פיקד על הזרוע הצבאית וחוסל על ידי ישראל. אחד ממסריו האחרונים
לישראל הועבר בהודעה מוקלטת לאתר ההתנתקות מעזה: "תמיד הייתם אומרים זה
לזה 'לך לעזה', כלומר לך לעזאזל, והיום אתם יוצאים מעזה משום שהיא
עזאזל", אמר כשפניו מוצללות, "ומחר נהפוך את כל פלסטין לעזאזל בשבילכם".
עד היום נחשב דף לאגדה ולדמות מכובדת בקרב רבים בשל מאבקו. לפי גורמים
פנימיים בחמאס, אין מומחה גדול מדף בתכנון פיגועים, והוא אף אינו זקוק
למפות או תצלומים. כל הפיגועים והפעולות נרקמים בראשו – הראש המסוכן
ביותר בחמאס.

פורסם בקטגוריה מבצע צוק איתן, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.
1,296

תגובה אחת על מי אתה מוחמד דף?

 1. מאת מני‏:

  נתניהו: "ראשי החמאס שחוסלו תכננו פיגועים קטלנים"

  ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לחיסול בכירי הזרוע הצבאית של חמאס ואמר: "המודיעין יוצא הדופן של השב"כ, בזכות עבודה מאומצת ומקצועית יחד עם יכולת הביצוע המדויקת של צה"ל, אפשר לנו לקבל את ההחלטה להוציא לפועל את המבצע לפגיעה בראשי חמאס, שתכננו פיגועים קטלניים נגד אזרחי ישראל".

  נתניהו הוסיף: "השב"כ וצה"ל פועלים כתף אל כתף במבצע 'צוק איתן' כמו בכל ימות השנה, ודבר זה מהווה נדבך חשוב לביטחון מדינת ישראל ואזרחיה. המבצע יימשך עד להשגת יעדו – השבת השקט לתקופה ממושכת".
  עוד חיסול ממוקד עכשיו, פגיעה ברכב
  2 חיסולים מכוונים אחת על רכב והשניה על 2 רוכבי אופנוע
  בהלה ותדהמה כרגע בחמאס בעזה!!!! עקב החיסולים של הדקות האחרונות!!!! כאמור מדובר באישים בכירים בחמאס!
  ‏‎ איזה יום: בסיכול במרכז עזה חוסל המחבל מחמוד סנוור(בדרגת סא"ל)
  רשימת המבוקשים!! חלקם חוסלו חלקם בדרך!!
  נק המטרות' של צה"ל והשב"כ: ראאד עטאר, מבכירי הזרוע הצבאית של חמאס, מפקד חטיבת רפיח ומי שאחראי על פי גורמי ביטחון להסלמה בירי מעזה לישראל. למרות שהטילים פגעו בביתו, עטאר נמלט משם כמה שעות לפני הירי ונכון לעכשיו לאיש אין באמת מושג לאן הוא נעלם. ההערכה היא שהוא מסתתר באחד הבונקרים או המרתפים הסמוכים למנהרות המובילות מרפיח לסיני, כדי להימלט במידת הצורך מהרצועה מבלי להיפגע על ידי כלי טיס ישראליים.

  עטאר, 44, המכונה גם 'אבו היימן' נחשב למבוקש מספר אחד ברצועה. הוא היה מהמתכננים הנועזים של חטיפת גלעד שליט ומהבודדים שידע על המקום בו הוחזק במשך כל שנות שביו. הוא מבוקש גם על ידי שלטונות מצרים בגין מעורבותו בחיסול חיילים מצרים באזור אל עריש, אך כל הניסיונות של צבא מצרים ללכוד אותו עלו בתוהו. הוא האיש שפועל מאחורי הקלעים לחימוש הזרוע הצבאית בטילים ורקטות מכל הסוגים, הוא מתכנן חטיפות נועזות של חיילים ולפני שנתיים הוא שיגר כמה חוליות של מחבלים שנלכדו בדרכם ליעד בישראל לצורך חטיפה.

  עשר פעמים ניסו לחסל את עטאר, אבל כל הניסיונות נכשלו. גם במבצע עמוד ענן וגם בעופרת יצוקה היו שיגורי טילים לעבר ביתו, אבל הוא מצליח לחמוק פעם אחר פעם. באחד המקרים, לוחמים מסוערבים מיחידת דובדבן נשלחו לעזה כדי לחטוף אותו, אבל המשימה נכשלה בגלל שעטאר שינה את נתיב נסיעתו ברגע האחרון. "יש לו אלף נשמות, אבל נגיע אליו ולכל השאר. החשבון עדיין פתוח. דמו ושל כל המבוקשים האחרים בראשם", הדגיש גורם ביטחוני.

  מלבד עטאר ישנם עוד כמה שמות שחמים על הכוונת הישראלית. אלה הם המבוקשים שנותרו בחיים ונחשבים ליעדי חיסול בעזה:

  היימן סיאם
  היימן סיאם נחשב לאחד הפעילים הכי מבוקשים על ידי צה"ל והשב"כ ברצועת עזה, כאשר הוא נחשב לאחד הבכירים במערך הפעלת שיגור הרקטות לישראל. היום הועבר דיווח מטעם דובר צה"ל, לפיו כלי טיס של חיל האוויר חיסל את סיאם. בחמאס הכחישו וכעבור זמן קצר התברר שהוא חי קיים, נושם בועט ושמדובר בטעות בזיהוי. סיאם עצמו היה כמה פעמים על הכוונת של גורמי הביטחון וניצל כבר משלושה ניסיונות חיסול.

  מוחמד דף

  פרסונה מוכרת היטב מערכת הביטחון אודות לשנים של מרדף בלתי פוסק. בעבר שימש כמפקד הזרוע הצבאית של חמאס, היה מעורב בתכנון והוצאה אל הפועל של עשרות פיגועים שגרמו למותם של אזרחים וחיילים, בין השאר שילוח חוליות מחבלים מתאבדים לביצוע פיגועים באוטובוסים בירושלים. במרוצת השנים, נעשו שני ניסיונות לחיסולו של דף – בשנת 2002 ובשנת 2006, כתוצאה מהם הוא נפצע קשה מאוד בידיו ורגליו ואיבד עין, אך נותר בחיים. האמונה הרווחת במערכת הביטחון ובקהילת המודיעין היא שלמרות שהוא משותק, הוא עדיין פעיל מאחורי הקלעים – הוא זה שתווה את מדיניות ירי הטילים לעבר ישראל ומעורב בגיוס פעילים לחמאס.

  מרואן עיסא

  מפקד הזרוע הצבאית של חמאס, יורשו של אחמד ג'עברי שחוסל בראשית מבצע עמוד ענן בנובמבר 2012. עיסא, 51, נחשב למחבל אכזרי ומסוכן. בניגוד לקודמו, הוא לא נחשף לאור הזרקורים ופועל מתחת לפני השטח. בין תחומי העשיה שלו ניתן למנות הצטיידות באמצעי לחימה, קיום קשר ישיר עם בכירים באיראן, הקמת יחידות קומנדו מיוחדות לביצוע פיגועים בשטחי ישראל ולביצוע חטיפות ועוד.

  ממותז אבו-דורמוש
  עומד בראש הארגון המוסלמי הסלפי הקיצוני בעזה, "צבא האסלם". אבו דורמוש היה מעורב בחטיפת גלעד שליט, היה מהבודדים שידעו על המקום בו הוחזק כאשר אנשיו אף שמרו על דירת המסתור בה שהה.

  איסמעיל הנייה

  ראש ממשלת החמאס נחשב ליעד לחיסול. כמה פעמים נורו טילים בסמוך לביתו ולאזורים בו שהה אך הוא לא נפגע.

  מוחמד סנואר
  מכונה גם בשם 'אבו איברהים', בן 39, משמש כמפקד חטיבת חאן-יונס. סנואר, מבכירי הזרוע הצבאית של החמאס ומי שהיה מעורב במאות שיגורי רקטות ופצמ"רים לישראל ומעורב בהנחת מטענים לכוחות צה"ל. שלוש פעמים ניסו לחסל אותו, אך ללא הועיל.

  יחיא סנואר
  אחיו הגדול של מוחמד סנואר, ממייסדי חמאס בשנות ה-70 ברצועה ובכיר בזרוע הצבאית של חמאס ברצועה. היה עצור בישראל לאחר שהיה מעורב בחטיפת נחשון וקסמן והיה אחד האסירים הבכירים ששוחררו בעסקת שליט. הבוקר חיל האוויר ירה לעבר ביתו טיל, אבל הוא לא נכח במקום.

  אחמד אל-ע'נדור
  המכונה גם 'אבו אנס'. ע'נדור, בן 47, מפקד חטיבת צפון רצועת עזה. נחשב לקיצוני בחמאס ומי שפעמים רבות שיגר רקטות לישראל בניגוד להחלטת הארגון שביקש לשמור על הפסקת אש שתואמה עם מצרים. היה מעורב במותם של חיילים בכמה אירועים שהיו ברצועה וניצל משני ניסיונות חיסול.

  ראאד סעד
  מפקד חטיבת העיר עזה. בן 42, הוא זה שגייס בזמנו את דיראר אבו-סיסי, מהנדס החשמל ברצועה, כדי שזה ישדרג את מערך הטילים והרקטות של חמאס ויעמוד בראש האקדמיה הצבאית.

  איימן נופל
  כיום מפקד הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה. היה עצור במשך כשלוש שנים במצרים באשמת ניסיון פגיעה במטרות של צבא מצרים בסיני ובניסיון פיגוע בחיילים. ברח מהכלא המצרי בשנת 2011 בעקבות נפילת נשיא מצרים מובארק ונחשב לאחד הבכירים בזרוע הצבאית.

  איאד א-שנאברי
  מפקד הזרוע הצבאית של חמאס בעיירה בית חנון. אנשיו מעורבים בין השאר בירי הרקטות לעבר ישראל.

  הרשימה בחדרי הפיקוד של חיל האוויר עוד ארוכה כאשר לטייס שיטיל את הפצצה ל ראשם ולאיש המודיעין שיאתר את הצי"ח המדויק, שמורה תהילת עולם. בין אלו ניתן למנות את מפקד הזרוע הצבאית בג'בליה, איימן מנצור, מהוויאש אל קאדי מהמעורבים בחטיפת שליט ומוחמד אל צופי, הצלם שתיעד את החטיפה. שניהם שוחררו בעסקת שליט וחזרו לעסוק בטרור ברצועה.
  אתם לא יכולים לומר על צהל שהוא לא צבא מוסרי. הוא התחשב במוחמד דף ופרס לו את החיסול לתשלומים

מה דעתך?

עוד במבצע צוק איתן