בניו של מרן הרב עובדיה יוסף זצוק"ל לנתניהו: "אבא נפגע ממך"

בניו של מרן הרב עובדיה יוסף זצוק"ל לנתניהו: "אבא נפגע ממך"
מבוכה לראש הממשלה בנימין נתניהו: במהלך ניחום אבלים בביתו של פוסק הדור מרן הגאון רבי עובדיה יוסף זצוק"ל, השמיעו בניו של הרב ביקורת כלפי נתניהו • הרב אברהם יוסף: "אבא מאוד ביקש, עולם התורה יקר לו" • הרב דוד יוסף: "אבא מאוד נפגע מכך שלא קיבל תשובה" (חרדים)
ישי כהן

ווינט
ד' בחשוון תשעד 17:54 08.10.13
וכל בית ישראל יבכו את השרפה אשר שרף ה': ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע בשעות הצהריים (שלישי) לרחוב הקבלן 45 בכדי לנחם את בניו של מרן פוסק הדור רבי עובדיה יוסף זצוק"ל, אך הופתע כשבניו של מרן הרב עובדיה התפרצו לעברו ואמרו לו כי אביהם נפגע ממנו.

במהלך ניחום האבלים פנה הבן הגאון רבי אברהם יוסף לעבר נתניהו, וכשקולו חנוק בבכי אמר: "לפני חצי שנה היית אצלנו, הייתה נוכח ליד אבא, אבא מאוד ביקש, עולם התורה יקר לו, זו מעין צוואה".
הרב אברהם יוסף אמר לנתניהו בגרון חנוק מדמעות: "אנחנו מתחננים, מבקשים, כולנו ביחד מכל הלב, תעשה את מה שאתה יכול".

בשלב זה, התפרץ לעבר ראש הממשלה בנו של מרן – הגאון רב דוד יוסף, ואמר: "אבא ביקש ולא קיבל תשובה, הוא מאוד נפגע מכך".
הרב דוד יוסף הוסיף ואמר: "אבא מאוד נפגע מכך שהוא לא קיבל תשובה על הבקשה שלו, מה שהוא שמע (מנתניהו י.כ) 'לא באתי בשביל זה', רק את המילים הללו, והוא מאוד נפגע מזה, הוא דיבר איתי לאחר מכן, והוא מאוד נפגע".

"אנחנו מצפים, אנחנו מרגשים שזאת הייתה המשאלה החשובה ביותר בשבילו, הוא אמר לך את המילים הללו 'שכלתי בן אבל זה כואב לי יותר'".

בהמשך השיחה, חזר הגר"ד יוסף ואמר: "הוא השמיע מילים מאוד קשות על הנושא זה, על גיוס בני הישיבות, והוא לא קיבל תשובה, אנחנו עדיין מחכים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו שהיה מובך מהדברים, השיב לבנים היתומים ואמר: "אנחנו עושים מאמצים לאחד את העם, לשמר את העם".

הרב דוד יוסף העיר לנתניהו ואמר: "לשמר את עולם התורה, זה מה שהוא ביקש".

מוקדם יותר התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לפטירתו של מרן הגר"ע יוסף זצוק"ל בשיחה בלעדית ל"כיכר השבת" ואמר: "קשה לבוא הנה, למקום הזה שביקרתי את הרב כל-כך הרבה פעמים, הוא חסר…" אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בקול סדוק.

נתניהו הוסיף ואומר כי "הוא חסר, והוא חסר לכל עם ישראל, לא רק כדמות רוחנית נעלה אלא כבן-אדם, כאבא רוחני לרבים רבים בעם, כאדם מיוחד עם לב גדול, נשמה גדולה, רוח טובה".

עד כאן הכתבה בכיכר השבת מכאן זה מווינט

בנו של הרב לנתניהו: "הוא אמר לך 'שכלתי בן, אבל מה שנעשה לתורה כואב יותר'"
הרב דוד יוסף הטיח ברה"מ, שהגיע לניחום אבלים: "אבא נפגע מהפגיעה בתורה, שאל כל הזמן מה יהיה עם תלמידי הישיבות". הבן קרא לביטול "גזירת הגיוס", נתניהו – שהקים ממשלה ללא חרדים – ענה: "מחפש דרך לשמוע על עולם התורה"
כתבי ynet  פורסם:  08.10.13 , 14:54

אלפי אזרחים, פוליטיקאים ומאמינים הגיעו במהלך היום (ג') לבית הרב עובדיה יוסף בשכונת הר נוף ירושלים, שם ביקשו לנחם את בני משפחתו וקרוביו ולהביע צער על מותו. בין המבקרים גם נשיא המדינה שמעון פרס וראש הממשלה בנימין נתניהו, ששמע את אחד מבניו של הרב עובדיה מטיח בו: "בשבעה של אחי לפני חצי שנה אבא אמר כי עולם התורה יקר לו. הוא אמר לך כשנפגשת איתו: 'שכלתי בן, אבל מה שנעשה לעולם התורה כואב יותר". ynet העביר את הביקור בשידור חי מבית הרב

אל בית הרב הגיעו בצהריים גם שרת המשפטים ציפי לבני, ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ושר התשתיות סילבן שלום. נשיא המדינה שמעון פרס הגיע יחד עם רב הכותל שמואל רבינוביץ'. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע ביחד עם רעייתו שרה. בשל העומס הרב התבקש הציבור להגיע לניחום אבלים בין השעות 19:00-16:00.

 

נתניהו מגיע לניחום אבלים בבית משפחתו של הרב עובדיה

צילום: גיל יוחנן
ראש הממשלה נתניהו  (צילום: גיל יוחנן )
ראש הממשלה אמר כי "הרב השתמש בתקופת מחלתו בכל הכוחות שהיו לו כדי להמשיך ללמוד ולכתוב, הוא לא רק הוכיח רק מה זה תלמיד חכם אלא גם מה זה אבא. ראינו איך הבנים טיפלו באבא ברגעים האחרונים. הייתי בא לכאן הרבה לביתו של הרב, והרבה פעמים הוא ישב וכתב, אני אמרתי 'תנו לו להמשיך לכתוב, הוא הרי עוסק בדברי הנצח שלנו והרגשתי שאסור להפריע לו".

 

נתניהו סיפר כי אביו, בן ציון נתניהו ז"ל, נפגש עם הרב יוסף לפני קרוב ל-40 שנה ואחר כך אמר עליו כי הוא "מלומד גדול". הרב דוד יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף, סיפר לראש הממשלה על פסקי הלכה שנתן אביו בענייני המדינה והצבא, וכן בנוגע להיתר שנתן לשחרור מחבלים במקרה של בני הערובה במבצע אנטבה, לבקשתו של ראש הממשלה דאז יצחק רבין.

 

כמו כן סיפר הרב דוד יוסף כי אביו היה מעורב בהקמת המערך לזיהוי חללי צה"ל. בהמשך עברו הרבנים לדבר על נושא הקיצוצים בעולם הישיבות. לדברי הרב דוד יוסף, "לפני חצי שנה הייתי נוכח ליד אבא כאשר נפגשת איתו בשבעה של אחי, הוא אמר אז כי עולם התורה יקר לו. הוא אמר: 'שכלתי בן, אבל מה שנעשה לעולם התורה כואב יותר, זאת הצוואה שלו'". הבן הוסיף: "אנחנו מתחננים מכל הלב. תעשה את מה שאתה יכול זה תלוי בך, אתה צריך להשתדל יותר. הרב לא קיבל אז תשובה והוא נפגע מזה, אנחנו מחכים לתשובה".

 

ראש הממשלה הגיב: "אתם עושים מאמצים לאחד את העם ולקיים את עולם התורה, זה לא דבר זר לי. אנחנו קוראים כל שבת את פרשת השבוע. יש לי חכם תורה בבית". רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, אמרה כי "אני רואה אתכם, בנים ובנות שאיבדו אבא ענק. מה שהוא הבטיח לעשות איתכם שיצאו לו ילדים כל כך מוצלחים, זה בזכותו ובזכות אימא שלכם".

 

הרב דוד יוסף אמר עוד לראש הממשלה: "אני מרגיש שזה כמו הצוואה של אבא. הנושא של גיוס בחורי הישיבות. זה היה בנפשו. הוא היה בצער הגדול בכל החודשים האחרונים שלו, יותר מהייסורי גוף שלו, הוא היה אומר כל הזמן 'מה יהיה עם בחורי הישיבות?, מה יהיה עם עולם התורה?' לכן, בבקשה, צריך לבטל את הגזירה הזאת. לבטל את הגזירה'. נתניהו השיב: "אני מחפש דרך לשמור על עולם התורה, אני מחפש, מחפשים, מחפשים, מחפשים".

 

צילום: גיל יוחנן
נשיא המדינה פרס בבית הרב (צילום: גיל יוחנן )

 

צילום: אוהד צויגנברג
לבני בבית הרב, היום (צילום: אוהד צויגנברג)

 

הנשיא פרס אמר: "את ההספד הכי גדול נתן העם אתמול כשהגיע לירושלים, אביכם אהב את העם ורצה מאוד לאחד אותו והוא השקיע בחוליות המחברות". בנו של הרב עובדיה, הרב אברהם יוסף, השיב לנשיא: "חיממת לנו את הלב בהספד שלך, הרגשנו שיש לנו שותפים, שפכת אור על נקודות רבות בחיים של אבא".

 

 

 

השרה לבני אמרה כי "ראינו אתמול את עם ישראל הולך ומבכה את לכתו של אדם מאוד גדול ששימש עבור רבים בעם ישראל מקור של נחמה ומקור של עצה טובה ושל פסיקה. האמת היא שיכולתי להתרעם על חלק מהאמירות שגם השמיע הרב זכרונו לברכה במהלך השנים, אבל אסור ואי אפשר לגמד את תפישתו את היהדות – התפישה המקלה, המקרבת, זו שמתירה עגונות, זו שמבקשת לקרב אני מאמינה שאנשים שהלכו אתמול ובאו אתמול לבכות את לכתו הם עשו את זה בגלל התפישה הזאת שלו, בגלל התפישה המקלה וגם מה שהוא היה עבורם".

 

פורסם בקטגוריה הרב עובדיה יוסף זצ"ל, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.
1,011

מה דעתך?

עוד בהרב עובדיה יוסף זצ"ל