המונים פוקדים את קברו וביתו של הרב עובדיה יוסף

המונים פוקדים את קברו וביתו של הרב עובדיה יוסף

בארץ |

עודכן 14:05 08/10/2013

בירושלים נפתחו נשי מוקדי עליה לרגל חדשים – הבית ברחוב הקבלן 45, בו יושבים בני משפחת יוסף שבעה והקבר בבית העלמין בסנהדריה. נשות המשפחה יושבות בבית הכנסת של הרב. קהל המנחמים ססגוני – אברכים ורבנים לצד חילונים. הרב עמאר התקבל בקרירות

שני מוקדים בירושלים הפכו היום (שלישי) לאתר עליה לרגל לאלפי המתאבלים והמנחמים עם פטירתו של הרב עובדיה יוסף ז"ל. רחוב הקבלן בשכונת הר-נוף כוסה כולו במאות מודעות אבל ענקיות, באותיות שחורות, מטעם מוסדות התורה והארגונים למיניהם. משטרת ירושלים סגרה את הרחוב משני צדיו לתנועת כלי רכב.

 

בשערי הבית ברחוב הקבלן 45 הוקמה הלילה סוכת אבלים ענקית, ובה יושבים ארבעת בניו של הרב: הראשון לציון הרב יצחק, רבה של חולון הרב אברהם, רבה של שכונת הר-נוף הרב דוד וראש בד"צ בית יוסף, הרב משה, שעמו התגורר הרב. אחיהם הבכור, הרב יעקב, נפטר לפני מספר חודשים. ארבעת הבנים הרבנים יושבים על דרגשים נמוכים, כשהם חובשי מגבעות שחורות והם לובשים פראק רבני מסורתי, הקרוע בקריעה עמוקה במרכזו.

 

אלפי עמך ישראל חולפים על פני האבלים במהירות, ממלמלים "מן השמים תנוחמו" או "המקום ינחם אתכם ולא תוסיפו לדאבה עוד" ומפנים מקום לאלפי הממתינים בתור המזדנב מחוץ לסוכה. פה ושם מחליפים הבנים זיכרונות קצרים עם המנחמים. כאשר מגיע רב חשוב הוא אומר לתוך המיקרופון דברי תורה קצרים, ומיד לאחריהם קמים האבלים ואומרים קדיש בקול רם.

 

קהל המנחמים ססגוני – לא רק אברכים שחורי חליפות ומגבעות, אלא גם ציבור גדול של חובשי כיפות סרוגות וגם חילונים בג'ינס וחולצות פולו, עם כיפות עראיות. בין לבין מגיעים חברי כנסת ואישי ציבור, כמו חבר הכנסת אלעזר שטרן (התנועה), שהיה מעומת מאוד בחודשים האחרונים עם הרב ובני ביתו, כמו אופיק אקוניס (הליכוד) וח"כים נוספים וכן שגריר בריטניה, מתיו גולד. הראשון לציון, הרב אליהו בקשי-דורון, ניחם את האבלים בדברי תורה וקודם לכן ניחם הראשון לציון והרב הראשי היוצא שלמה עמאר, שהתקבל בקרירות בשל המשבר בינו לבין משפחת יוסף.

 

בבית עצמו, בבית הכנסת של הרב, יושבות שש בנותיו עדינה, מלכה, יפה, שרה, לאה וגאולה ומאות נשים עולות מכל רחבי הארץ לנחם אותן. סביבן נמצאות כלותיו של הרב ז"ל, נכדותיו ונינותיו ובראשן בעלת הבית הרבנית יהודית יוסף – אשתו של הרב משה, ומי שהתגוררה עם הרב וסעדה אותו בעשרים השנים האחרונות.

מתפללים על קברו של הרב עובדיה יוסף, היום

 מתפללים על קברו של הרב עובדיה יוסף, היום   צילום: עמרי מניב

המתפללים השאירו פתקים על הקבר

מוקד שני לא פחות אטרקטיבי לעליה לרגל נפתח בבית הקברות הישן בשכונת סנהדריה. לאורך כל הלילה ואשמורת הבוקר זרמו בני אדם לחלקת הקבר הטריה ובשעות היום הזרם הפך לאלפים. המונים מגיעים לחלקת הקבר, שטרם הונחה עליה מצבה, ועל העפר הטחוח מוצב שלט קטן בכתב יד "הרב עובדיה יוסף בן ג'ורג'יה". העפר מכוסה במרבד של פתקים ובקשות של המתפללים למיניהם. מספר אברכים עומדים עם מאות ספרוני תהילים ומחלקים לכל הפוקדים את חלקת הקבר ומבקשים לומר פרקי תהילים לעילוי נשמתו של הרב המנוח.

 

אחד מחסידיו של הרב הביא למקום ג'ריקנים של משקה וכוסות חד פעמיות, כדי שהמתפללים יוכלו לברך ולהרוות את צימאונם. כל הסימנים מעידים כי חלקת הקבר בסנהדריה תהפוך בעתיד לאתר אטרקטיבי לעליה לרגל. אחד מבני המשפחה אמר, כי על פי בקשתו של הרב לא יוקם במקום אוהל או ציון יוצא דופן ותהיה לו מצבה רגילה ופשוטה, כמו כל המצבות הסמוכות.

מודעות האבל של הרב עובדיה יוסף בירושלים

 מודעות האבל של הרב עובדיה יוסף בירושלים   צילום: דוד לף ועוזי ברק – דוברות "איחוד הצלה"

נזק נגרם לבית העלמין בסנהדריה

מאות האלפים שהגיעו אתמול לחלקת הקבר גרמו לנזקים פיסיים בבית הקברות של סנהדריה. העצים הוותיקים הצומחים במקום קרסו מעומס המטפסים עליהם ורק בדרך נס לא נגרם אסון. היום מפנים אנשי החברה קדישא ועריית ירושלים את הענפים שקרסו. מספר המצבות הסמוכות לקברו של הרב ואפילו המצבה של הרבנית מרגלית נפגעו באופן קל ונשברו, אך אנשי החברה קדישא הבטיחו לתקנם ולשפצם עוד היום.

 

האבלים מתפללים בסוכה תפילת מנחה, כאשר כחזן משמש הרב דוד יוסף בקול צרוד וניחר מדמעות. מנייני מנחה נוספים מתקיימים בבית הקברות בסנהדריה בזה אחר זה – וכך הופך בית הקברות למעין בית כנסת ללא הפסקה.

פורסם בקטגוריה הרב עובדיה יוסף זצ"ל, עם התגים , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.
914

מה דעתך?

עוד בהרב עובדיה יוסף זצ"ל