איינשטיין בארץ הקודש צפייה ישירה

הסרט התיעודי "איינשטיין בארץ הקודש" עוקב אחרי הביקור של המדען המפורסם ביישוב העברי בפלשתינה.
הוא התלהב לראות יהודים חדשים ומסוקסים עובדים בעבודת כפיים, אבל כתב גם על הנשים היפות שפגש, ואף פלירטט עם כמה מהן.

("אני חושש שאצטרך להגיד לישראלים דברים שהם לא היו רוצים לשמוע" / אלברט איינשטיין במכתב לביתו)
ב-2 בפברואר 1923 מגיע לפלשתינה המדען הגדול שלתקופתו והיהודי המפורסם בעולם – אלברט איינשטיין. בדרכו לפה הוא התבשר על זכייתו בפרס נובל. בתחנת הרכבת בלוד הוא מתקבל על ידי ההמון בשירת "המשיח הנה בא". מנהיגי היישוב משלהבים את הקהל בנאומיהם כשהם מספרים שאיינשטיין כבר לומד עברית ושוקל לעזוב את ברלין ולעבור לארץ ישראל. ב- 12 הימים הבאים לוקחים אותו מנהיגי היישוב ועסקניו למסע ברחבי הארץ ומנסים לשווק ל"מגה-סלב" שנפל בחלקם את מכמניה –  וכמובן לרתום אותו לעגלת הציונות.

איינשטיין מצדו באמת מתעניין, אבל לא שוכח גם ליהנות. הוא מפלרטט עם נשות המנהיגים שמארחים אותו ומפזר פה בנדיבות את אבק הכוכבים שלו, משועשע מההמולה סביבו. את מה שהוא באמת חושב על המקום המוזר הזה ועל האנשים שפגש הוא מסכם מדי יום ביומן מסע פרטי שהוא כותב במהלך הביקור. היומן נחשף בסרט לראשונה.

איינשטיין (כמו הרצל כמה שנים לפניו) המום מירושלים ("רוחשת קדושים שונים ומשונים, מוזרה ומטונפת"), מתלהב מהעיר העברית הראשונה ("תל אביב היא שיקגו הקטנה של היהודים") ומתרגש לפגוש לראשונה בחייו יהודים חסונים עובדים בעבודת כפיים. אבל עם כל הכבוד ליהודי החדש השזוף והמסוקס, איינשטיין מחסיר פעימה בגלל נשות המקום ("נשים יפות, אקזוטיות, תוססות ובעלות חוש הומור"). נוכחותה של אלזה אשתו לא הפריעה לו לפלרטט עם חנה רופין, אשתו של ארתור, ולזכות לליווי צמוד ומסור במיוחד במהלך הביקור מצדה של הדסה גור, כלתו של הנציב הבריטי העליון הרברט סמואל.

למרות התנאים הפיזיים הלא פשוטים והלם הביקור בלבנט עבור אירופאי אנין טעם שכמותו, אין ספק שעשייתם של היהודים בפלשתינה השאירה עליו רושם עמוק.

האם שקל באמת להגר לכאן?
כשחזר לאירופה כתב שעדיף שהציונים יעסקו פחות בהפרחת השממה ויותר במציאת דרך להסתדר עם הערבים והביע את התנגדותו הנחרצת להקמת צבא יהודי ("אנחנו כבר לא היהודים של ימי המכבים"). כמה שנים אחרי הביקור, כשהוא נאלץ להימלט מברלין, בחר איינשטיין להגר לפרינסטון. כעבור שנים סירב להצעתו של בן גוריון להתמנות לנשיא המדינה. ("אני חושש שאצטרך להגיד לישראלים דברים שהם לא היו רוצים לשמוע", כתב לבתו על הסיבה האמתית לסירוב).

הסרט מציג את היחס המורכב של איינשטיין לציונות (כמובן שמעניין ורלוונטי גם כיום), וגם לנשים, לפרסום ולסלבריטאות שנפלה בחלקו ומתעניין גם בשאלה מה הפך דווקא את איינשטיין למדען הכי מפורסם, ולא למשל את מרי ג'ייקובס, אישה אלמונית אחת,שבערך באותה תקופה שאיינשטיין מנסח את תורת היחסות היא עומלת על המצאת החזייה.

פורסם בקטגוריה סרטים לצפייה ישירה, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.
1,701

תגובה אחת על איינשטיין בארץ הקודש צפייה ישירה

מה דעתך?

עוד בסרטים לצפייה ישירה