מענה ל־תינוק עם פריחה

ראשי פורומים שאלות ותשובות תינוק עם פריחה מענה ל־תינוק עם פריחה

#16212 תגובה

אליה

תינוקות
התפתחות תינוקות
מחלות תינוקות
תזונת תינוקות
מוצרים לתינוקות
בטיחות תינוקות
טיפול בתינוק
החייאת תינוקות וילדים
הנקה
חיסונים לתינוקות
הצילו, התינוק שלי פורח!
בפרסומות תמיד תראו אותם עם עור חלק ומבריק, אבל במציאות זה סרט אחר. תופעות כמו פצעונים ועור אדמומי שכיחות אצל תינוקות, במיוחד בחודשים הראשונים לחיים. למה זה קורה, מהן הפריחות הנפוצות, איך מטפלים בהן וכיצד תזהו מקרה מסוכן?

פורסם בראשונה: 17.03.2010 | עדכון אחרון: 23.09.2014
ד"ר יורם בלשר, ד"ר מוטי חיימי
בקיצור
1. לפריחות יכולות להיות סיבות רבות: תגובה לתרופות, תגובה לזיהומים שונים או תגובה אלרגית.
2. כל בליטה בעור או כתם גורמים לעלייה במפלס החרדה של ההורים, בעיקר בתינוק ראשון.
3. הפריחה נעלמת בלחיצה ושבה לצורתה המקורית עם שחרור הלחץ? היא כנראה אינה מסוכנת.
נולד לכם במזל טוב תינוק, אתם מאושרים ושמחים, אבל קצת מודאגים. הפנים שלו מקושטות בנקודות אדומות, והוא לא נראה כמו התינוק הוורדרד והחלק מהפרסומות בטלוויזיה.

לפני שנחפש את הסיבה לפריחה, כמה מילים על העור: מדובר באיבר הגדול ביותר בגופנו, וחלקו במשקל הגוף הוא כ־15%. לעור תפקידים חשובים ביותר ובהם: הגנה מפני התייבשות, ויסות טמפרטורת הגוף והגנה מזיהומים.

ממה נגרמת פריחה אצל תינוקות?
מעצם היותו מעטפת חיצונית חשוף העור כמעט כל הזמן לגירויים שונים, ואלה יכולים לבוא לידי ביטוי, בין השאר, בפריחה. זו יכולה לבוא לידי ביטוי בשינויים בצבע העור ובמרקם שלו.

פריחה אצל תינוקות, ולא רק אצלם, יכולה להיות מרוכזת באזור אחד בגוף, מפושטת באזורים שונים או על הגוף כולו. הפריחה עלולה לגרד, ועלולות להתלוות אליה גם תופעות נוספות: חום מקומי, בולטות מעל שטח העור, יובש וסדקים, שלפוחיות ונפיחויות.

לפריחות יכולות להיות סיבות רבות: תגובה לתרופות, תגובה לזיהומים שונים או תגובה אלרגית. לעתים נדירות עלול להתלוות לפריחה גם כאב מקומי. גורמים שונים יגרמו לפריחות דומות או אפילו זהות, כיוון שמגוון התגובות האפשריות של רקמת העור לגירויים השונים הוא מוגבל.

האם פריחה אצל תינוקות עלולה להיות מסוכנת?
בדרך כלל הפריחה אינה מסוכנת, אינה מזיקה וגם אינה מידבקת. רוב הפריחות גם חולפות מעצמן בתוך זמן קצר. אולם יש פריחות בגיל הילדות שהגורם להופעתן עלול לסכן חיים.

אם הפריחה נעלמת כאשר לוחצים עליה ושבה לצורתה המקורית עם שחרור הלחץ, היא ככל הנראה אינה מסוכנת. לעומת זאת, אם הפריחה אינה נעלמת בזמן שלוחצים על האזור הנגוע, ייתכן שמדובר בפריחה מסוכנת שנובעת מדימומים בעור. דימומים כאלה מחייבים פנייה מיידית לבדיקה רפואית. גם אם הפריחה מלוּוה בנפיחות סביב הפה, בלשון ובשפתיים – עם קשיי נשימה או בלעדיהם – חייבים לפנות מיד לרופא.