ביקורת על הסדרה

שבט נדיר ונידח התגלה באמזונס: החרדים
ביקורת על הסדרה
הידעתם? החרדים מתפללים בבוקר! השמעתם? נשים לא שרות ליד השולחן! מלי גרין צופה בסדרה "חרדים" ומופתעת לגלות שם המון דברים חדשים שלא ידעה על עצמה ועל חברותיה. האמנם אלו החרדים האמיתיים?

רציתי לראות נשים חרדיות, נשים כמוני וכמוכן, שרצות בבוקר לעבודה ומתמודדות עם אותן מטלות של הורות וגידול ילדים ואותן דילמות" בואו אחרינו ונעקוב אחרי השבט המוזר כמות האס.אמ.אסים שקיבלתי ביממה האחרונה גרמה לפרקי האצבעות שלי להזיע. זה התחיל מהפוסט שפרסמתי כאן בתחילת השבוע בנושא הערות הרופאים לגבי מספר הילדים שלי וכשזה נרגע וההודעות המשיכו לזרום, גיליתי פתאום שהשתתפתי בתוכנית על חרדים.

צילום: shutterstock

 

לפני שתרימו גבה ותצקצקו, נו, באמת, את הרי שם, עדיין לא המציאו כפילה שלך. הרשו לי לחזור שנה אחורנית. הייתי שלושה שבועות אחרי לידת נועם הקטן כשקיבלתי שיחת טלפון המזמינה אותי לבוא ולהתראיין בנושא הקרוב אלי: אימהות וקריירה. בתחילה סירבתי. הראו לי אישה אחת שתסכים להתראיין למשהו יחצ"ני כחודש אחרי לידה (הקילוגרמים ובכלל…).

המתקשרים הצליחו לשכנע אותי: "אנחנו רוצים להראות שיש בציבור החרדי נשים שהאימהוּת לא מפריעה להם לקריירה". זהו נושא שחשוב לי לשקף אותו, לא רק לנשים חרדיות, רק שבאותה שעה לא קלטתי שאני משתתפת בסרט שאמור להיות דוקומנטרי ועוד אמור להוות הצצה לעולם החרדי.

הריאיון היה נחמד, שוחחנו על דא ועל הא ובין שלל השאלות שהועלו, נשאלתי מספר שאלות על החברה החרדית. שנה חלפה ושכחתי לגמרי מקיומו של אותו ריאיון שחשבתי כי נגנז. ולשם מה הגיעה כל ההקדמה? כי כמו רבים וטובים מיהרתי גם אני לצפות בתוכנית, תוך תחושת גאווה: עכשיו החילוני המצוי יכיר אותנו, החרדים!

אכזבתי האישית היתה רבה ולא הופתעתי לגלות שגם רבים מבני משפחתי ומידידי הרבים (החרדים ושאינם) ציפו למשהו אחר. לנגד עיני הנדהמות נדמה היה לי כי אני צופה בסרט אנתרופולוגי מבית היוצר של הנשיונל גיאוגרפיק, שגילה, ואוו! שבט נידח באמזונס והוא מדווח לעם ישראל: הידד! מצאנו שבט מיוחד במינו. בואו אחרינו. נעקוב אחר הליכות השבט המוזר הזה ונצביע בהתרגשות על הממצאים המפתיעים שגילינו. וכמובן, נעשה אותו מציצני, כדי שהעם היושב בציון יקבל קצת צבע וירוץ לצפות.

 

בואו לצלם את הסרט האמיתי

הרגשתי צביטה בלב על שלא חקרתי קודם וניסיתי לברר מה בדיוק הקונספט של התוכנית. האומנם, אלו אנחנו? מדובר בנו, החברה החרדית? הבטתי במסך ורציתי לראות שם את כולנו, החברות שלי, נשים חרדיות, נשים כמוני וכמוכן, שרצות בבוקר לעבודה ומתמודדות עם אותן מטלות של הורות וגידול ילדים ואותן דילמות.

הגוש השחור של האנשים המתנועעים בקצב או ממהרים בתזזיתיות והתמונות שרצו שוב ושוב וחזרו על עצמן, היו מאיימות למביט מן הצד. הם לקחו חלק קטן מתוך החברה החרדית, החברה החסידית, שהיא נפלאה בפני עצמה (וגם שם החטיאו את המטרה לטעמי), אך היא אינה מייצגת את כל המכלול והציגו אותם כאילו רק הם החרדים.

אנחנו לא שבט נידח ואי אפשר רק לצלם זווית אחת ולהשליך ממנה על כל אורח החיים ה"חרדי" (ואני לא מדברת על גב' מרים ביטון, אם המשפחה המרכזית המרואיינת, שייצגה את זווית חסידי חב"ד. אותה הערצתי, כי מי כמוני יודעת עם מה היא מתמודדת ואיך היא מתמרנת יפה). רק הפריעה לי ולרבים הגישה האנתרופולוגית שייצג הסרט, נוסח: "הידעתם? החרדים מתפללים בבוקר!"

"השמעתם? נשים לא שרות ליד השולחן (רק לא בנוכחות אנשי תקשורת. כשהמשפחה המצומצמת נמצאת, שרות ועוד איך!) והדוגמאות עוד רבות…

אני מתנדבת לספק לכל מפיק או במאי שרק ירצה להרים את הכפפה, את התמונות האמיתיות, כי אנשים אמיתיים אנחנו. בואו וצלמו סרט שהוא צבעוני ולא רק על רקע שחור לבן. בואו לצלם את הסרט האמיתי!

סדרה תעודית בת שלושה פרקים של אמנון לוי
אמנון לוי מצליח לראשונה להיכנס לחברה הסגורה במדינה ומראה את נקודת מבטם.

פורסם בקטגוריה חרדים כל הפרקים לצפייה ישירה, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.
660

מה דעתך?

עוד בחרדים כל הפרקים לצפייה ישירה