הרבנים פרק 3 צפייה ישירה

הרבנים פרק 3 צפייה ישירה
פרק מלא

האליטא: הרבנים המשפיעים ביותר בישראל נמצאים בישיבות הליטאיות

המהדורה המרכזית |
עודכן 21:30 08/01/2014

חדשות nana10
הרב שטיינמן מדגים לכולם צניעות מהי, הרב קנייבסקי "יודע כל אות בתורה", הרבנים שלום כהן ויצחק יוסף הולכים ותופסים מנהיגות בציבור הספרדי, ואצל הפלג החרד"לי הרב צבי טאו יצר מעגלים של מאמינים שהולכים אחריו. הפרק האחרון בסדרת "הרבנים" – מי תופס את ההנהגה הרוחנית בישראל?

את הכסאות בביתו הוא יצר בעצמו מארגזי תפוזים לפני עשרות שנים, מיטתו היא ספת אירוח רשמית לאורחים רבי מעלה, ואת החרדים הוא מחנך על לימוד תורה ועוני, תוך נתינת דוגמה אישית. הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן, בן 99, הוא הרב החשוב ביותר בישראל.

בכלל, אם צריך להצביע על הרבנים החשובים והמשפיעים ביותר כיום בישראל, זו תהיה קבוצת הרבנים הליטאים, כמו הרב שטיינמן או הרב חיים קנייבסקי. מעריציו של האחרון, כמו אבא טורצקי, מדברים עליו בעיניים נוצצות. "אין אות אחת בתורה כולה שהבנאדם לא יודע. מראים לו שתי מלים, והוא יודע לצטט לך את כל העמוד", הוא מספר.

צפו בכתבתו של אבישי בן חיים – הפרק האחרון בסדרה "הרבנים" (13:18)

אבישי בן חיים ערוץ 10

בקרב קהילות אחרות בארץ, קשה יותר למצוא הנהגה אמיתית, דומיננטית, חסרת עוררין. בש"ס, למשל, הותיר אחריו הרב עובדיה יוסף בלכתו חלל ענק, שעדיין לא התמלא. מי שמתחילים לתפוס מנהיגות הם בנו המכהן כרב הספרדי הראשי, יצחק יוסף, ובכיר חברי מועצת החכמים החדש, הרב שלום כהן, ראש היוקרתית שבישיבות, פורת יוסף, כאשר לצדו הרב שמעון בעדני, תימני עם אג'נדה ליטאית. "סוג של בין ערביים", מגדירים אברהמי קרויזר וקובי איזק, יועצי תקשורת במגזר החרדי, את המצב הנוכחי בקרב החרדים הספרדים.

והדתיים-לאומיים? הרב דב ליאור נחשב לדמות התורנית החשובה ביותר בפלג הקיצוני בהתנחלויות. ברגע האמת הוא יתייצב ויקרא לסירוב פקודה. "רוב הציבור רוצה הכרזה חד משמעית של החלת ריבונות על כל מרחבי ארצנו ששוחררו בששת הימים", הצהיר בעבר, "זה שייך לא לחוסיין, לא לעבדאללה ולא לרוכב גמלים פה ושם".

"פלה, מראדונה, מייסי. אחרי זה מדברים על אחרים"

באגף השמרני יותר, הרב צבי טאו נחשב לבעל כוח ענק. "לא בדיבורים, אבל בכוח האמיתי בפועל, הוא המוביל", אומר יאיר שרקי, כתב גלי צה"ל לענייני דתות, "יש מח"טים בצה"ל ששייכים לו". מנהיג הפלג החרד"לי מבטיח תמהיל מסעיר – קיצוני בשמירת מצוות, וקיצוני באהבת המדינה. יש לו מניות יסוד בהקמת המכינות הקדם צבאיות, ששלחו קצינים חובשי כיפות רבים לצה"ל, והוא מתנגד חריף לסירוב פקודה. אל שני האחרונים אפשר להוסיף באותו האגף את הרב דוד סתיו, שצבר פופולריות הפסיד בבחירות לתפקיד הרב הראשי.

להכי מעט השפעה והכי מעט יוקרה זוכים הרבנים הציוניים, שלא במקרה הפסידו לאנשי ש"ס בבחירות לרבנות הראשית. אפילו בתוך הבית היהודי פנימה נדמה שראש הסיעה, נפתלי בנט, יקשיב יותר לשלמה ארצי מאשר לרבנים.

ואולי אפשר לסכם את המצב הנוכחי, אחרי לכתם של "הגדוילים" הרב עובדיה יוסף והרב שלום אלישיב, במלותיו של שמואל עובדיה מבני ברק: "פלה, מראדונה, מייסי. אחרי זה אתה מדבר על אחרים. הם גם טובים, אבל זה לא זה".

פורסם בקטגוריה הרבנים כל הפרקים, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.
1,536

מה דעתך?

עוד בהרבנים כל הפרקים