שלטון הרב פרק 3 – מה יקרה כשהחרדים יהפכו לרוב בישראל?

שלטון הרב פרק 3 – מה יקרה כשהחרדים יהפכו לרוב בישראל?
שלטון הרב פרק 3 לצפייה ישירה

שלטון הרב פרק 3 לצפייה ישירה

שלטון הרב חלק 3 — פרק ההרגעה: "התורה אוסרת על כפייה"
בציבור החילוני כבר נשמעו לא מעט נבואות זעם סביב האפשרות של רוב חרדי בישראל, אולם יש מי שבטוחים שהצמיחה החרדית איננה איום — אלא דווקא הבטחה • בתוך המגזר החרדי התעוררה סערה גדולה בעקבות סדרת הכתבות בחדשות 10: "אנו לא מפלצות"
אחרי "נבואות הזעם" החילוניות סביב שלטון חרדי אפשרי בישראל, מגיעה גם גלולת ההרגעה. בעולם החרדי ומחוצה לו, כך מתברר, ישנם קולות רבים שבטוחים כי רוב חרדי בארץ איננו טומן בחובו סכנה, אלא דווקא הבטחה ואולי גם שינויים לטובה.
השר אורי אורבך, למשל, בטוח שהחרדים כלל לא יהפכו לרוב — וגם אם כן יהפכו, השד, לדבריו, לא כל-כך נורא. "גם כשהם יהיו רוב, הם לא יהיו חרדים. כשהם יהיו במספרים מאוד גדולים, אז הרבה יותר מהם ישרתו בצבא, הרבה יותר יעבדו ויהיו מעורבים הרבה יותר מהיום בחברה", הסביר השר מהבית היהודי. "כלומר, החרדיות הזו תהיה הרבה פחות מאיימת".
צפו בכתבתו של אבישי בן חיים:

ומה החרדים עצמם אומרים על העתיד? האם גדולי התורה נערכים ליום שבו צאן מרעיתם יהפוך לרוב? התשובה היא לחלוטין לא. בהנהגה החרדית אין היערכות לאפשרות שיצטרכו להחזיק צבא, להצמיח מדענים ורופאים ויותר מזה — לנהל כלכלה מודרנית.
ח"כ אליעזר מוזס, יו"ר סיעת יהדות התורה, מבקש להפיח כמה מיתוסים בנוגע למגזר. "שלא תחשוב לרגע שהחרדים נגד לעבוד", הוא אומר. "אבל אנחנו מאמינים באמונה שלמה שתורה מגנה ומצילה ועושה כל טוב".
אליו מצטרף גם הרב יאשיהו פינטו, שמבטיח: "התורה אומרת שאסור לכפות. אין מושג כזה של כפייה. כולנו עם אחד, כולנו יהודים".
בשטח, בציבור החרדי מתרחש מהפך מדהים בדמות קולום מרתקים ורכים בהרבה מאלה המוכרים לנו. אלא שברמה הלאומית ובנושא לקיחת האחריות לא חל כל שינוי — לא ללימודי ליבה לילדים שאולי ינהלו את המדינה, ובוודאי שלא חינוך לשירות בצבא.
הרב חיים אמסלם מסכם בנחרצות: "אני, כרב חרדי, אומר לך — אם חרדים שאינם עובדים, אינם משרתים ורק מקצינים ינהלו את המדינה, אז אוי ואבוי למדינה שלנו".
השר אורבך לא מסכים עם הקביעה: "ההגדרות האלה של דתיים וחילונים הולכות ומתיישנות. הדתיים לא כאלה דתיים והחילונים לא כאלה חילונים. לכן אני אומר, יש חשש לאופטימיות", הוא מתבדח.
גם בציבור החרדי יש מי שחושש מהפיכה לרוב

סדרת הכתבות "שלטון הרב", ששודרה בימים האחרונים במהדורה המרכזית של חדשות 10 והגיעה הערב לסיומה, עוררה שלל של תגובות בתוך הציבור החרדי. מן העבר האחד נשמעו לא מעט קולות ציניים, ואף היו מי שהודו כי יהיו הראשונים לברוח מישראל ברגע שתישלט על ידי חרדים. "לא יכולים לדמיין דבר כזה", הם אמרו.
מן העבר השני, נשמעו גם תגובות רבות של עלבון, של חרדים רבים שביקשו להבהיר — "אנו לא מפלצות כפי שמתארים אותנו". בשוליים כבר יש מי שמתכנסים לדיון בנושא הזה ומודאגים משורה של שאלות: איך יתמודדו עם לקיחת המדינה בידיים? עצם העובדה שח"כים מיהדות התורה מסרבים כיום להיות שרים בממשלה רק מעידה על הבריחה מנטילת אחריות בסדר גודל שכזה.

פורסם בקטגוריה שלטון הרב, עם התגים , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.
939

מה דעתך?

עוד בשלטון הרב