מדברים מהשטח • על "צבא העם" של חיים יבין

ניזון מהדברים בכדי לעורר דיון. יבין

 ניזון מהדברים בכדי לעורר דיון. יבין    צילום: יח"צ, "ארץ המתנחלים"

טלוויזיה |

עודכן 09:01 28/09/2011

הפרק הראשון בסדרה הדוקומנטרית החדשה על הקשר בין הישראלים לצה"ל לא מתיימר לשחוט פרות קדושות, אבל מוכיח לנו עד כמה הפערים בינינו התעצמו ברבות השנים

חיים יבין, שועל ותיק שכמותו, לא נותן לגיל ולוותק להרתיע אותו מלהתעסק בחומרים הנפיצים ביותר בחברה הישראלית בעשייתו הדוקומנטרית. כמעט עשור אחרי "ארץ המתנחלים" המצויינת הוא חוזר עם "צבא העם", והפעם דורך – בין אם במתכוון ובין אם לא – על היבלת הכי גדולה שיכול היה למצוא – צבא הגנה לישראל.

פרסומת

נכון, אנחנו כבר לא תמימים כמו פעם, וסרבני מצפון מחד ומסרבי פקודה מאידך מזכירים לנו מדי יום את המורכבות האינסופית שטומן בחובו האתוס הצבאי עליו התחנכנו. ועדיין, צה"ל הוא פרה סמי קדושה שעדיין קשה לרבים מאיתנו לשחוט – או אפילו לשרוט.

 

אבל ככל שנוקפות השניים והפערים בחברה בכל הנוגע לתפקידו ולתפקודו של צה"ל מתרחבים, נדמה שקשה מאי פעם לטאטא את הנושא מתחת לאיזה שטיח דמיוני, ובעוד ראש ממשלתנו נושא מילות שלום מעל דוכן הנואמים באו"ם, אנחנו נרקבים פה – אכולי שנאה ומחלוקת בינינו לבין עצמנו – מבוצרים איש איש בדעותיו והשקפותיו עם המון תקוות ביסודן אמורות להיות משותפות, אבל איפשהו בדרך התפצלו להן ומתקשות למצוא את הדרך חזרה.

 

יבין מראיין אנשים מכל שכבות האוכלוסייה, במגוון גילאים, סטטוסים ועמדות כשהוא מתחיל באיזשהו מרכז "שפוי", אם ניתן לקרוא לזה כך, ואט ואט יוצא אל השולייים – של שני צידי המתרס – אל הדעות הרדיקליות, אל ההשקפות הקיצוניות, אל האמונה העיוורת ואל שנאת החינם. אצל יבין אין צודקים וטועים, אין טובים ורעים ואין חכמים וטיפשים. הוא קשוב לכולם, מאזין באמת, ניזון מהדברים שנאמרים לו בכדי לעורר דיון, לשאול שאלות חשובות וכן, גם כדי ללבות קצת את האש – מה רע? הוא אפילו מצליח להרגיז ולהתרגז ומאחר והוא לא מנותק מהעשייה שלו ולא מנסה להיות,  הוא מודה בעצמו שיש מי ממרואייניו שהביאו לו את הסעיף עם דעותיהם הפנאטיות ויש מי שרצו להוריד לו את הראש בגלל אמירה שזרק לחלל האוויר.

 

מהמרכז לשוליים. יבין הדוקומנטריסט

 מהמרכז לשוליים. יבין הדוקומנטריסט   צילום: יח"צ

מהפרק הראשון של הסדרה לא גילינו דברים שלא ידענו, אבל כן גילינו עד כמה הפערים שבתוכנו התעצמו ברבות השנים. השאלות הנצחיות על חשיבות השירות הצבאי, המצפוניות של צה"ל, הדילמה שכרוכה בהליך הגיוס – כל אלו הם עדות לכך שאנחנו חברה שהשתנתה מן הקצה אל הקצה ב-60 השנים האחרונות. לא עוד ששים אלי קרב, לא עוד מצייתים כי חייבים.

 

שואלים שאלות, מעלים תהיות, אוהבים את המולדת אבל גם רוצים לחיות. דמות הצבר הישראלי המיתולוגי הפכה מגזיר קרטון פלקטי לדמות עגולה, בעלת נפח וממדים אינספור שמלבד אלו החיים את חייהם בקיצון הקריפי, המאיים המפלג של שני צידי המתרס, רוצה עדיין לאהוב את המולדת, לשרת אותה ולהאמין בה אבל רוצה גם להטיל ספק, לחקור ולהבין לפני שהיא נופלת בפעם המי יודע כמה על החרב.

 

"צבא העם", שלישי ב-21:00, ערוץ 2

כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by
פורסם בקטגוריה צבא העם, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.
940

מה דעתך?

עוד בצבא העם