בד"ה בשבת הלך לעולמו הרב משה לוינגר.

ראשי פורומים יהדות בד"ה בשבת הלך לעולמו הרב משה לוינגר.

הדיון הזה מכיל 2 תגובות, ויש לו 2 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י  יוגב לפני 2 שנים, 10 חודשים.

מוצגות 3 תגובות – 1 עד 3 (מתוך 3 סה״כ)
 • מאת
  תגובות
 • #16117 תגובה

  מעניין
  מנהל פורום ראשי

  'ביזנייעס': בד"ה בשבת הלך לעולמו הרב משה לוינגר הנחשב אבי הישוב היהודי בחברון לאחר סובל מדלקת ריאות. הלוויה תצא מחר יום ראשון.

  #16118 תגובה

  מעניין
  מנהל פורום ראשי

  ⚫הרב משה לוינגר (תרצ"ה 1935 – 16 במאי 2015)

  היה ממקימי גוש אמונים, ממייסדי מועצת יש"ע וממנהיגיה בעבר. נחשב לאבי היישוב היהודי בחברון לאחר 1967. הרבה להתעמת עם רשויות אכיפת החוק והפלסטינים באזור מגוריו, ובגין כך הועמד לדין מספר פעמים והורשע, בין השאר בגרימת מוות ברשלנות ובתקיפת שוטרים.

  ביוגרפיה

  נולד בירושלים לד"ר אליעזר ותרצה (פאולה) לוינגר, אנשי פועלי אגודת ישראל שעלו מגרמניה לארץ ישראל בשנת 1933 והתיישבו בגבול שכונת שערי חסד בירושלים. למד בישיבת חורב, בישיבת כפר הרוא"ה ובישיבת מרכז הרב בירושלים שבה הוסמך לרבנות. הוא תלמידם של הרב צבי יהודה הכהן קוק ושל הרב אברהם שפירא. היה בגרעין נח"ל בקיבוץ שעלבים. היה רב הקיבוץ לביא, ובכ"ט באדר ב' תשכ"ז (1967) מונה לרב המושב נחלים.‏

  פעילותו בגוש אמונים הפכה אותו בעיני רבים אחד מאבות ההתנחלות בשטחי יהודה ושומרון בכלל ובחברון בפרט. הוא היה חתום על מודעה שקראה באפריל 1968 ל"משפחות או בודדים ליישוב מחדש של העיר העתיקה חברון". בפסח 1968 עמד בראש קבוצת יהודים שערכו את ליל הסדר במלון 'פארק' בחברון, ולאחר החג הודיעו כי הם נשארים במקום. במשך שלוש שנים התגוררו חברי הקבוצה בהנהגתו בבניין הממשל הצבאי בחברון עד שהוקמה קריית ארבע והם עברו לשם. בתקופה שלאחר מלחמת יום הכיפורים ייצג את המתנחלים שהתנחלו בסבסטיה בעימות בינם לבין הממשלה בראשות יצחק רבין, והיה ממקימי קריית ארבע. בשנת 1971 קרא לספח את חברון למדינת ישראל.‏

  ב-30 בספטמבר 1988, הותקף באבנים במרכז חברון, ירה באקדחו מכיוון עמדת צה"ל לעבר עוברים ושבים והרג את קאיד חסן סאלח ופצע את איברהים באלי. אחרי משפט שנמשך שנתיים נחתמה עסקת טיעון שבמסגרתה הורשע בגרימת מוות ברשלנות (בשל ירי מעבר לתכתיב ההגנה העצמית), בפציעה בנסיבות מחמירות ובהיזק בזדון. נגזרו עליו חמישה חודשי מאסר בפועל ושבעה חודשי מאסר על-תנאי. הוא שוחרר באוגוסט 1990, לאחר שריצה שלושה חודשי מאסר.‏ בעקבות מאסרו נערך כנס רבנים וראשי ישיבות להזדהות אתו ולתמיכה בו.

  בנוסף היו לו היסטוריה של מעצרים עקב התנגשויות רבות עם כוחות הביטחון והפלסטינים באזור מגוריו. חלק ממעצרים אלו הסתיימו בהרשעות, בהם מקרים של הפרת סדר וקריעת צו ב-1977;‏סטירה לילד ערבי בן 6 ב-1985;‏תקיפת חייל צה"ל במערת המכפלה בשנת 1983;‏[ סדרה של עבירות של תקיפת שוטרים הפרעה למילוי תפקידם והעלבתם, והפרעה לפולחן של האוכלוסייה הערבית בחברון‏[ התפרעות ותקיפת שוטר בעת הפגנה שנערכה בכביש 60 ב-1999.‏

  התמודד בבחירות 1992 בראש מפלגת "התורה והארץ". רשימתו זכתה ב-3,708 קולות ולא עברה את אחוז החסימה.

  לוינגר הוצג לעתים בכלי התקשורת כסטריאוטיפ של המתנחל הדתי: יהודי תוקפני וזועף,

  ויקיפידיה
  מאיר חנניה◼

  #16170 תגובה

  יוגב

  דובר המשטרה ש"י:
  בעקבות הלוויתו הצפויה של הרב משה לוינגר ז"ל האמורה להתקיים היום 17.5.2015 ביישוב היהודי בחברון, להלן הערכות משטרת ישראל, מחוז ש", מרחב חברון לאירוע:
  לטובת הציבור יועמדו מספר חניונים (מפת החניונים מצ"ב).
  לו"ז:
  10:00- סגירת השער המערבי לירידת כלי רכב פרטיים (למעט תושבי המקום).
  12:00- תופסק תנועת האוטובוסים (קו 160) משער מערבי ליישוב היהודי.
  12:30- תחילת הספדים ברחבת מערת המכפלה.
  14:00- תחילת מסע ההלוויה.
  תתוגבר נוכחות ניידות משטרה לשמירה על ביטחונם של משתתפי מסע ההלוויה, שמירת הסדר הציבורי והסדרת התנועה וזאת במטרה להקל על הציבור, ולמנוע עומסי תנועה בכניסה למקום.
  לא תתאפשר הגעה לאתר או למקומות הסמוכים לו בכלי רכב פרטיים.
  החל מהשעה 10:00 יועמדו רכבי היסעים לטובת כלל הקהל מקרית ארבע ועד לרחבת ההספדים במערת המכפלה.
  בתום ההספדים יועמדו שאטלים לטובת האוכלוסייה המבוגרת ולנכים, אשר יבצעו הסעות מרחבת ההספדים לבית העלמין.

  משטרת מחוז ש"י קוראת לציבור להתאזר בסבלנות ולהישמע להוראות השוטרים בשטח.

מוצגות 3 תגובות – 1 עד 3 (מתוך 3 סה״כ)
מענה ל־בד"ה בשבת הלך לעולמו הרב משה לוינגר.
פרטים: